
Bumbleebee
Kvinna ·
Slang i halsen vid narkos?
Hur fungerar det vid sövning/narkos? Får man slang i halsen? Nån som vet?
Sortera efter

mik82
Kvinna ·

Kushikimeka
Kvinna ·
Jag vet faktiskt inte.. Jag kan inte minnas att jag hade ont i halsen, eller var
torr eller något alls i halsen som skulle kunna antyda att de tryckt ner en slang..

Kushikimeka
Kvinna ·
mik82: Där är alltså en slang i halsen med? Spännande, då har jag lärt mig något nytt idag! 😀

mik82
Kvinna ·

hallon90
Kvinna ·
hade heller ingen aning, inget jag kände av efter iaf! :)

ungdomstanten
Kvinna ·

newboobs90
Kvinna ·
Jag fick slang i halsen... Jag hade ondare i halsen än i brösten efteråt kan jag säga! Satt i några dagar innan det släppte.

Kushikimeka
Kvinna ·
Kan det vara olika från klinik till klinik då, om ungdomstanten inte fått det?
Eller beroende på hur lång tid operationen beräknas ta?
Har vi inga sjuksyrror här? 😀

Casiopeia
Kvinna ·
det är ganska ovanligt idag att man intuberar och sätter en slang i halsen. däremot har dom flesta en larynxmask under op. det är som ett mellanting mellan slang i halsen och mask. det är en uppblåsbar mjuk mask på en slang som man för ner i svalget och lägger för att hålla fria luftvägar. den är så mjuk så man brukar inte få ont i halsen och det är inte heller en full intubering där man för ner en slang just i luftstrupen, utan här lägger man den här masken över själva luftstrupens öppning istället. Så beroende på vilken läkare ni frågar så kan svaret på om ni har haft "en slang i halsen" bli både ja och nej, fasten ni haft samma sak. Detär en tolkningsfråga.
Larynxmask ligger ju defakto inte nere i själva luftstrupen och är så mjuk. Den behövs för att ni skall kunna ha en säker och god andning under ingreppet.

Bumbleebee
Kvinna ·