Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Bukis

Bukis

Kvinna ·

Släta eller texturerade implantat?

Bröstförstoring

Hej.

Att det är skillnad på implantaten fattar jag men vad blir det för skillnad på det färdiga resultatet??

13

Sortera efter

TusenFrågetecken

TusenFrågetecken

Kvinna ·

Detta ville jag med ha svar på men fick inte det, så skriver här så jag kan hänga med i denna diskussion :)
Gilla
Thess J

Thess J

Kvinna ·

Super bra fråga. Hänger på jag med!

Gilla
Bukis

Bukis

Kvinna ·

Ååå! Ska du på konsultation hos Tuve! :)

Jag ska boka en konsultation hos honom. Är det bara förstoring du ska göra eller nått mer?

Gilla
Thess J

Thess J

Kvinna ·

Menade du mig? Jag ska eventuellt göra ett lyft också. Kanske bara jag som tycker att jag har jätte häng fastän jag inte har det. Min karl tror inte att det behövs. Men han kanske säger det för att vara snäll. Haha. Ska dit på onsdag och är super spänd. Ena dagen har jag bestämt mig andra har jag läst lite till här inne och ändrat mig totalt. Så nu har jag bestämt att se vad Tuve säger och köra lite på vad utgången blir där. När ska du dit? Har premilinär operations tid den 19 juni.

Gilla
Ann81

Ann81

Kvinna ·

Ja i detta undrar jag också. Verkar aldrig ta slut med frågor. Släta eller inte, anatomiska eller runda, storlek och inte nog med det så är det detta med projketion, märke, innehåll på implantatet. HJÄLP

Gilla
Bukis

Bukis

Kvinna ·

Jag ska boka en konsultation imorgon. Vill ha den så tidigt som möjligt i Juni. Men vill inte operera mig förrän runt september/oktober. 

Gilla
Bukis

Bukis

Kvinna ·

Ingen som vet vad skillnaden blir?

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Vill också veta!
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

http://www.plastikoperationer.net/broestimplantat-slaet-texturerad

Hittade den här sidan där det står en del om släta och texturerade implantat. Vet inte vem som skrivit texten eller vilka källorna är, så ta det inte med 100% säkerhet. Bättre att försöka få en bra förklaring av en riktig läkare.

Av vad som står där verkar det som, i stora drag, att släta implantat har högre risk för kapsel och mindre för rippling och tvärt om med texturerade. Står även förklaringar till detta, men inget är med vetenskap helt bevisat och det är viktigt att tänka på. När man väljer i slutändan få man nog se till sina egna förutsättningar. Har jag stor risk för rippling bör jag välja släta implantat och är jag rädd för kapsel tar jag texturerade osv.

Lägger även till att har man anatomiska inlägg bör man ha texturerade i och med att de kan snurra på sig och hamna fel och då texturerade inlägg "växer ihop" med vävnaden i kroppen och håller de på plats! Runda implantat kan också snurra på sig men då spelar det ingen roll :)

Själv ska jag ta släta implantat. Känns som det är relativt få som får kapsel jämfört med rippling, dessutom har jag skör vävnad i mina bröst och kan få rippling!

Rätta mig om jag har fel :)

Blir det någon skillnad i utseende på brösten beroende på om man har släta eller texturerade? Någon som vet?

Gilla
missymissy

missymissy

Kvinna ·

Det min kirurg sa till mig är att släta ser och känns mer naturligt, samt att jag valde mentor coh1 för att få det så naturligt som möjligt! Först var vi inne på anatomiska men eftersom att man bara kan få dom i coh3 och textuerade så valde jag bort det eftersom att jag ändå har dom under muskeln så hjälper ju muskeln till att forma dom så att dom blir som anatomiska :)
Gilla
Frrajs

Frrajs

Kvinna ·

Jag förstår inte heller riktigt skillnaden på släta och inte. Men Eija sa iallafall att dom texturerade gjorde brösten mer fasta , så jag tog dom av den anledningen ;)
Gilla
Booobies

Booobies

Kvinna ·

Så om man är smal och har lite underhuds fett borde jag alltså välja släta?
Gilla
Pruttsnutta

Pruttsnutta

Kvinna ·

Hur resultatet blir där verkar ju även bero på placering? Om man har framför muskeln kanske släta fungerar bäst om man inte vill ha rippling.. Bakom muskeln kan texturerade vara bättre? Eller där kanske det inte spelar så stor roll då. Men texturerade är alltså bättre för att undvika kapselbildning? Som iof uppstår "lättare" framför? Känns som att det är väldigt individuellt vad som är bäst!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem