Välkommen till nya Plastikoperationsforum
tokstolle profilbild

tokstolle

Kvinna ·

07 apr, 2015

Släta/texturerade framför placering?

Bröstförstoring

Hej! Behöver er hjälp alla POFare, att jag ska ha en framför placering är jag stensäker på. Dock inte på släta/texturerade. Jag var helt säker på släta igår, kändes som att jag äntligen hade bestämt mig. Valde att mejlade kirurgen och frågade angående detta och därpå fick jag svar som löd, - Släta är inte att rekommendera framför - Risken är ca 10-12% av alla som lägger släta framför får kapselkontraktur inom de första 2-5år och sedan stiger det bara.  Vad jag har läst här inne så ligger oron med släta framför kvar sedan man hade silikon(om jag inte minns fel) i implantaten som gjorde att det kunde sippra ur och därför skapades en hårdare kapsel? Samt verkar ju var och varannan tjej få rippling medan färre får kapselkontraktur. Och skulle jag få synbar rippling så vet jag själv att jag kommer må riktigt dåligt över det. Så ska man chansa på släta framför coh1 350cc hp, eller ska jag ta texturerade framför där man även får teckna kapselförsärkring men risken för rippling och traction rippling ökar ju väldigt mycket?? Givetvis kan man väl få rippling med släta också men risken minskar väl.  Har inte extrem mycket egen vävnad heller, men för att förklara lite så står väl mina egna bröst ut ca 5cm. Snälla hjälp :)

Sortera efter

Mammatilltvå profilbild

Mammatilltvå

Kvinna ·

07 apr, 2015

Jag hade lyssnat på min kirurg :)

0 Gilla

tokstolle profilbild

tokstolle

Kvinna ·

07 apr, 2015

Självklart kommer jag att göra det :) Men han sa ju man för det mesta gör bakom placeringar och det är något jag verkligen inte vill. Så han har ju gått med på att lägga framför om jag vill det men just när det kommer till släta/texturerade så vet jag faktiskt inte hur jag ska göra. 

0 Gilla

 profilbild

Anonym användare

07 apr, 2015

Jag skulle inte chansa och ta släta framför eftersom du får stå för hela operationskostnaden själv om du skulle drabbas av kapselkontraktur.

Jag skulle hellre riskera att få rippling med texturerade framför. Om jag skulle lägga framför så skulle jag hellre ta mjukare implantat (coh 1) framför fastare (coh 2) då jagtror att risken för att få "hårdare" rippling ökar med fastare implantat för OM de väl veckar sig så kommer det kännas mer med ett implantatsom är fastare än ett som är mjukare. Men det är bara så jag tänker :)

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem