
Lurifax
Kvinna ·
13 aug, 2013
Sluta röka - kontrolleras?
Hej!
Jag har varit på ännu en bedömning via Västra götalands landsting och redan i remissen dit stod det angående rökningen att
"rökstoppet gäller fr om bedömningen på mottagningen men absolut 6 veckor före och efter operation (detta kommer kontrolleras)."
Bara av ren nyfikenhet, hur kan dom kontrollera detta? Jag menar, dom kan säkert se att jag har rökt, någon gång, men när jag rökte sist? Jag jobbar själv inom vården och har aldrig hört något om att det skulle kunna kontrolleras. Jag är bara nyfiken, inte ute efter att fuska, och rökfri har jag varit i 7 dagar idag :)
Någon som vet? Sjukhuset som gäller för mig är Sahlgrenska.
Sortera efter

Sannaw
Kvinna ·
13 aug, 2013
Tror inte heller att det går att rent medicinskt kontrollera när du senast rökt. De kontrollerar säkert bara muntligen med dig :)
Gilla

via_dolorosa
Kvinna ·
13 aug, 2013
Går väl att kontrollera om du har nikotin i blodet? Dock är det för din egna säkerhet dessa rek. finns.
Gilla

Lurifax
Kvinna ·
13 aug, 2013
Men jag är ju tillåten att använda nikotinpreparat, har kollat med kliniken.
Till och med snus är ok, dock rekommenderar dom det ej, men det finns inget förbud.
Gilla

Sannaw
Kvinna ·
13 aug, 2013
Klart det går att undersöka om man har nikotin i blodet. Men människor utsöndrar ju ämnen så himla olika, så det går ju aldrig att fastställa när du rökte sist.
Gilla

Lurifax
Kvinna ·
14 aug, 2013
Någon som har en aning om vad de säger om det här på Sahlgrenska?
Gilla

via_dolorosa
Kvinna ·
14 aug, 2013
Jag vet att vissa operationer utför de inte om man rökt, hur det är på Sahlgrenska vet jag inte. De kan väl inte förbjuda men neka till operation och det é inte för o vara elak utan för patientens bästa. Behöver inte bli men av rökning men det ökar riskerna :)
Gilla

Flisan69
Kvinna ·
14 aug, 2013
Vet att min vännina som ska få bukplastiken betald måste vara rökfri 6mån och kunna uppvisa papper på detta., annars vill inte läkaren ens vill träffa henne för en fortsatt konsultation. (Sahlgrenska) Nu kämpar hon som attans. Så rökstoppet som de rekommenderar ska man nog ta på allvar. De kan nog kontrollera via ett litet stick om de skulle vilja. Så fortsatt lycka till med ditt rökstop!
Snus sa min läk att jag helst skulle göra uppehåll med. Så jag såg min op som en anledning till att sluta. Så nu är jag både rökfri och snusfri och förhoppningsvis snart lite kilobefriad också!
Gilla

Lurifax
Kvinna ·
14 aug, 2013
Intressant! 6 månader alltså, och hur ska hon visa papper på det? Vem kontrollerar det under de 6 månaderna?
Jag kommer ju ha nikotin i blodet, jag använder mig av plåster, vilket jag speciellt frågade om vid bedömningen om jag fick använda.
Jag menar, hur skiljer dom på nikotin från rökning och nikotin från mina plåster?
Ps. Förtydligar att jag har inga planer på att fuska, är bara nyfiken.
Gilla

Flisan69
Kvinna ·
14 aug, 2013
Bra fråga, det frågade jag henne oxå. Men hon sa att hon var tvungen att skriva in sig på någon slags rökaväjningskurs.
Tyckte att 6 mån lät mycket med tanke på att vi ska vara fria 6 veckor. Tror att läkaren vill se om hon kan vara rökfri helt enkelt men när hon slutade röka gick hon upp i vikt och då var hon för tung och nu är hon tvungen att tappa vikt. Nu ska hon genomgå en jättestor bukplastik och ta bort annat löst skinn på kroppen om det går som hon vill och då vill väl inte läkarna ta några risker. Det är ju trots allt de som ska göra ingreppet och eftersom det inte är några livsviktiga operationer (på så sätt att hon kan leva vidare även om hon inte gör denna operation.) kanske de kan neka om de anser sig vara för riskabelt eller om patienten inte lägger manken till?! Vad vet jag? Men samtidigt har ju läkaren rätt. Om du gärna vill ha operationen så bör du ju offra något också.
Tror inte att de gör några stickprover isf borde de ju göra det på alla rökare och här inne har jag inte hört någon rökare nämna något om detta.
Såg även ett program från Thailand där läkaren var jättearg på en svenska som inte slutade röka. Hon hade fuskat iofs och han visste inte om han skulle operera eller inte. Hon var storrökare. Tror att hon höll upp 2 dagar och att han gjorde operationen på henne men var inte glad.
Gilla

Lurifax
Kvinna ·
14 aug, 2013
Oj, det låter jättekämpigt att kämpa med både rökningen och vikten! Och 6 månader tycker jag känns rätt hopplöst jämfört med 6 veckor... Antar att rökavvänjningskursen för "protokoll" under hennes 6 månader då.
Dom på Sahlgrenska har gjort det klart för mig att om jag har rökt på dessa 6 veckor blir det ingen operation, och det känns okej. Det är ju en jättebra morot! Men jag kan väl erkänna att jag är lite rädd för att inte bli trodd eller vad man ska säga, att de kommer att göra något prov som gör utslag på det nikotinet jag har fått i mig via plåstren eller nåt...
Gilla

Flisan69
Kvinna ·
14 aug, 2013
Men om du får lov att ha plåster för dem så borde en viss mängd nikontin vara ok att ha i blodet.
Tror du inte att mängden nikotin som plåstret ger är så liten att det inte är jämförbart med att röka?
Du får ringa och fråga dem så slipper du oroa dig. Sen får du återkomma och berätta.
Bra att de är stränga iofs för det betyder ju att de månar om sina patienter samtidigt.
Gilla

Lurifax
Kvinna ·
14 aug, 2013
Jag vet, har dom själv sagt det så måste det ju vara ok. Men jag blir ändå nojig, jag har aldrig försökt sluta röka förut och är väl lite känslig.
Ska försöka ringa dem vid tillfälle.
Gilla

9April
Man ·
14 aug, 2013
Jag kan berätta att min svägerska rökte innan o efter bröstop. Hon fick inte såren att läka ordentligt, de blev stora problem som följdes av att de fick skära upp henne igen och göra om! Fråga mig inte exakt vad de gjorde men ja vet att såren inte läkte och att hon fick genomgå op igen. Ingen rolig historia:-( nu e snitten läkta o ser ok ut.
Gilla

Anonym användare
14 aug, 2013
Det blir allt vanligare att man kräver rökstopp innan operationer, så är det inom flera landsting. Men hur sjutton de ska kunna kontrollera det undrar jag?? Lögndetektor kanske? ;-P
Gilla

9April
Man ·
14 aug, 2013
Det visar sig under op o den som får lida e patienten som kanske dessutom får betala för två op! Jag hade aldrig tagit en sån risk! De varnar ju för att de vet att patienten kan få blödningar o sår som inte läker!
Gilla

Anonym användare
14 aug, 2013
Ja visst är det så. Studier visar att man kan halvera de perioperativa komplikationsriskerna genom ett rökstopp. Nu röker jag inte själv, men för dom som gör det kan ju operationen vara ett gyllene tillfälle till att sluta för gott ! (Hurtigt värre, sorry) ;-)
Gilla

9April
Man ·
14 aug, 2013
Ja visst ( röker inte själv) de e lätt för oss att säga men jag var tvungen att dela med mig av min erfarenhet så man förstår att det inte är nåt överdrivet snack fr sjukvården utan att det faktiskt händer att man måste göra om op pga rökningen:-/
Gilla

via_dolorosa
Kvinna ·
30 aug, 2013
Jag slutade röka inför opp! Har man tillräcklig vilja så kan ALLA sluta röka. Det handlar om viljan och en operation var tillräcklig morot för att stå sig stark ach avstå. Typ Bröst eller Cigg 💋 Lika enkelt val som när jag funderade på att behålla fin bilen eller skaffa hundar 🤭
Gilla

Ophelia
Kvinna ·
30 nov, 2013
Jag fick bukplastiken betald av landstinget. Fick information om att jag inte fick röka. Vid inskrivningen frågade de om jag rökte och svaret var ju nej. Och sen var det bra med det.
Men jag drabbades av en massa komplikationer ändå.... Och min kompis som gjorde bukplastik rökte både före och efter och var på dans efter 3 veckor.
Så känns lite surt att jag som inte rökte drabbades, medans hon som rökte klarade det galant...😢
Jag har opererats 5 gånger tidigare, sista gången innan bukplastiken var i januari i år. Och rökning nämdes inte alls.
Så att de skulle kontrollera med ett test kan du nog vara säker på att det inte gör. Dels för att de skulle kosta Landstinget enorma summor att testa alla patienter före operation. En analys av mängden benzodiasepiner(lugnande) i blodet kostar 2000kr. kan tänka mig att det är en liknande kostnad för att kontrollera nikotinmängden i blodet.
Och tänk summan om de ska testa varenda patient.
Men bara för att du slutar betyder inte det att du inte kan att drabbas av komplikationer, vilket jag är ett levande bevis på. Men risken för det minskar ju såklart om du slutar.
Nikotin är lika beroendeframkallande som heroin, så är allt annat än lätt att sluta.
Kämpa på!👍
Gilla

Gul4545
Kvinna ·
30 nov, 2013
Hej tjejer.
Mitt råd är att inte se er rökfria period runt operation som ett uppehåll utan verkligen en anledning att sluta för alltid. Har inte själv rökt men slutade snusa för några år sedan. Hade en månads h%#!€te med raseriutbrott, ångest och många tårar. Jag vet att det är bland det svåraste man kan gå igenom och jag tror inte på att "bara man har motivation så fixar man det".
Jag tycker man behöver all avvänjnings hjälpmedel och stöttning man kan få. Om det är ok för er läkare att använda nikotinplåster eller annat avvänjningsprodukt innan op så använd det (fast de är dyra). Sen finns det även läkemedel läkare kan skiva ut som tar bort suget (Min mamma anväde de när hon slutade röka). Men mitt främst råd är att ta kontakt med Slutaröka linjen http://slutarokalinjen.org/. De har expertkunskap och räddade mig från att inte börja snusa igen, ringde storgråtande och fick prat med en jätte trevlig äldre dam som gav mig konkreta råd hur jag skulle klara av abstinensen.
Kämpa på och lycka till alla tjejer, Kram.
Gilla