therese88
Kvinna ·
10 feb, 2015
Små implantat
BröstförstoringHej!
Jag letar efter tjejer som har erfarenhet av små implantat. Jag har en A-kupa i dagsläget och jag tror att jag kommer att lägga in cirka 190 cc. Jag är nästan extremt liten i kroppen och vill inte ha bröst som "sticker ut" utan det räcker att det syns när jag är naken :).
Finns det någon tjej här som har erfarenhet av detta? Blev resultatet bra, vart opererade ni er, är ni nöjda :)?
Kram
Sortera efter
Lillakatt
Kvinna ·
10 feb, 2015
Kushikimeka
Kvinna ·
10 feb, 2015
Jag har 240/255 inlagt, inte riktigt så litet som du frågar efter men ändå. Var ganska tunn upptill vid OP för typ 1,5 år sedan nu, 159 cm/dåv 48kg typ.
Opade på Laser o Estetik hos Patrik med och är inget annat än nöjd med kliniken och Patrik.
Jag har lagt texturerade framför muskeln och är väldigt nöjd med resultatet. De passar väldigt bra till min kropp tycker jag :)
Alterego
Kvinna ·
10 feb, 2015
Jag har 255 och är supernöjd hittills i alla fall, fyllde inte ens en a-kupa innan. Jag gillar små bröst, så det var mest formen och lite fyllnad jag var ute efter :)
Men kan inte heller säga så mycket mer, för opererades också i fredag av Patrik på L&E, så de är fortfarande nya. Däremot är kliniken och Patrik toppen!
Pygme
Kvinna ·
11 feb, 2015
Zinya
Kvinna ·
11 feb, 2015
Anonym användare
11 feb, 2015
Ja absolut, tänkte göra det! Just nu sitter dom ihopklämda i tortyren och har inte riktigt vågat kolla så mycket. Om jag tar av den kanske jag aldrig lyckas få på den igen haha! Men ska på återbesök snart och då vågar jag nog mer. Uppdaterar då!:)
Pygme
Kvinna ·
11 feb, 2015
Trollpacka
Kvinna ·
11 feb, 2015
Anonym användare
11 feb, 2015
Ja vet, det är verkligen ett mysterium Pygme..!
Anonym användare
11 feb, 2015
Jag har lagt in exakt 190. Var dock typ 5 dagar sen så kan inte säga allt för mycket haha. Men spontant känns det bra hittills storleksmässigt! Hur stor är du ??
Jag opades av Patrik på L&E, vilka är välrenommerade helt klart här på forumet som du antagligen snart kommer att märka;)
therese88
Kvinna ·
11 feb, 2015
Hej! Vad kul med så många svar.
Har ni valt runda eller anatomiska implantat, och vad fick er att välja just det?
Jag är ju ny här så jag ska fylla i min profil. Jag är 169 lång, väger 52 kg och är väldigt tunn på speciellt överkroppen. Jag är jättedålig på detta med implantat. Jag har varit på konsultationer men det är ändå så svårt att veta hur man ska ha det. Jag är inne på anatomiska implantat (eftersom att jag har så tunn bröstkorg), men å andra sidan är jag inte helt säker.
Kul att ni är nöjda ! Jag ser att flera utav er har opererats av samma läkare, så honom ska jag verkligen kolla upp!
Kram på er
Marlene
Kvinna ·
11 feb, 2015
Alterego
Kvinna ·
12 feb, 2015
Anonym användare
12 feb, 2015
Jag var också först inne på anatomiska, men valde till slut runda. Jag är också benig, så vi får väl se hur det artar sig...!!
Valde runda därför att de är mjukare, vilket kändes viktigt för mig. Anatomiska har ju även risken att "hamna i fel läge sen" (har jag läst, vet inte hur vanligt det är).
Ja gör det! Kolla runt lite, finns jättemycket info här på forumet :))
Anonym användare
12 feb, 2015
Åå det är precis så jag har tänkt! Du vill inte lägga ut någon bild på hur resultatet har blivit på dig.. :) ??
muffin_
Kvinna ·
12 feb, 2015
therese88
Kvinna ·
12 feb, 2015
vad kul! jag tror att 190 är en jättefin storlek. Jag är 169 lång och väger 52 kg ungefär. Är väldigt liten på överkroppen och vill därför inte ha något som sticker ut. Valde du anatomiska eller runda :)?
therese88
Kvinna ·
12 feb, 2015
Jag tror att du känner så för att det är många som säger till mig "du kommer vilja ha större. hellre för stora än för små" och så blir man lite "förblindad" också eftersom man äntligen har bröst. Har vänner som lagt in samma som dig och det blev jättefint :)
Anonym användare
12 feb, 2015
Om du bara vill ha en kupstorleks skillnad behöver du inte lägga in mycket! Dock vet jag inte hur det fungerar när man lyfter också, samt att bröstbredden måste matchas med implantatsbredden = man kan inte ha för små för sin egen kropp heller.. Kanske bra om du pallrar dig iväg till en kirurg som kan ge lite mer professionella svar utifrån ditt specifika utgångsläge:)
therese88
Kvinna ·
12 feb, 2015
Är också jättenyfiken :) låter jättefint!