
Skåne babe
Kvinna ·
Små tjejer har ni ångrat för stora implantat?
Hej, Jag ska opereras om en vecka på Citadellkliniken. Det var tänkt att jag skulle ha 2 olika implantat 240 ml i låg profil och 275 ml i mellanprofil. Igår kom svar från leverantören att 275 ml är restnoterad och vet inte när den kommer.... Förutom att såklart boka om operationstiden ska jag prova storleken mindre och större imorgon. Jag kan gå för 220 ml i lågprofil och 250 ml i mellanprofil eller 260 ml i lågprofil och 300 ml i mellanprofil. Dvs. storlekarna omkring finns , men inte just 275 ml. När jag var på första provningen och gjorde mitt val till operationen kändes det lite stort men naturligt. Jag har varit livrädd för att det ska se för stort ut, synas på jobbet etc. När jag dock ser bilderna från provningen ser det inte alls stort ut och jag börjar undra om jag valt för litet. Har ni ångrat för små implantat eller ska man vara försiktig med storleken? Jag vet inte hur stor skillnad de där 25 ml gör? Tacksam för lite input!
Sortera efter

Nsahlin
Kvinna ·

turcoise
Kvinna ·
Jag är väldigt liten och smal och jag har 375cc HP och hade gärna velat haft större. Särskilt eftersom brösten försvinner i kläder.

Skåne babe
Kvinna ·

Skåne babe
Kvinna ·

Saendra
Kvinna ·
Jag tror absolut inte det blir för stort för dig. Är också väldigt liten och har 350HP och tycker dom känns rätt små nu! :/

13lilly13
Kvinna ·
Jag hade b kupa innan och satte in 245 cc och har nu d-e kupa vilket jag inte tycker passar min kropp. Speciellt när jag har tajta linnen så känns det alldeles för stort :( kommer med största sannorlikhet att ta ut mina implantat.

Skåne babe
Kvinna ·

Mli
Kvinna ·

starlet
Kvinna ·
Det beror helt på vem man är.
Många på detta forum gillar "fejklooken" och vill att det ska synas att det är silikon. Så frågar du dom är de alltid på väg att byta till ännu större.
Andra vill att det ska se naturligt ut och då ska du inte ta större än vad en smal tjej naturligt kan ha.

Ophelia
Kvinna ·
Ja risken finns att man blir storleksblind efter ett tag när man vant sig vid sina nya bröst och då tänker man ska lägga i större, sen rullar det på. Gäller att fokusera hur brösten ser ut i förhållande till kroppen inte ebart hur brösten ser ut.

Saendra
Kvinna ·
Kan passa på att tillägga att jag var ute efter ett naturligt resultat, ingen fejklook.

Mli
Kvinna ·

Meaow
Kvinna ·
Jag la in 310/330 och är supernöjd med storleken. När jag är naken ser de ganska stora ut, men när jag har linne på mig tänker jag att de nästan kunde varit lite större. Dem går att både dölja och framhäva. Tar jag på mig en lite pösiga t-shirt/ linne tror jag ingen reflekterar över mina bröst, står jag däremot naken är det nog ganska tydligt att de är opererade.

Wonderboobs
Kvinna ·
Jag är rätt liten och har 425cc. Jag är extermt nöjd med dem och tycker inte att de är för stora.

turcoise
Kvinna ·
Men hade du en 75C innan operation så är väl inte det "rätt liten"? Eller menar du att du är väldigt smal och tiny i kroppen trots att du hade en c-kupa innan op? Är inte 75C skapligt stort? (jag kanske är helt ute och cyklar nu..?) Berätta gärna.

nyckelpigan
Kvinna ·
jag har 240/275! Anatomiska framför dock. Och det motsvarar ingen låg profil, utan höjden är ca 3 cm, vilket jag tror är mer mellanput...
Eftersom du ska lägga under muskeln försvinner ju lite rent optiskt, men kan själv säga att jag tyckt mina blivit snäppet för stora. Inte att folk plötsligt ser ett par bröst komma gående, dom ser naturligt "stora" ut... dvs ingen som är så smal, +40 och sportar lite brukar ha en putig c-kupa... men det är väldigt lätt att dölja brösten också, med dom rätta kläderna, och rätt bh. Jag börjar vänja mig vid storleken nu över fyra månader efter op'n, och ser faktiskt att dom inte ser så stora ut. Känns alltså bättre med tiden.

Wonderboobs
Kvinna ·
Jag menade smal och kort.