Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Millan93

Millan93

Kvinna ·

Smällar på bröst efter op

Bröstförstoring

Hej! Jag har en op bokad i januari, lollipoplyft + förstoring. Jobbar inom skola o har räknat med att vara borta iallafall två veckor efter op. Men nu har jag börjat oroa mig då vi har en del barn som är väldigt utåtagerande och slåss, alltså boxar mot personal. Annan personal har blivit boxad mot brösten, och jag är orolig att detta ska hända mig efter min op och att något ska gå sönder eller läka fel. Jag funderar nu på att flytta fram min operation närmare sommaren för att undvika just de barn som slåss... Finns det någon annan som gjort brösten som jobbar i skola eller på annat liknande jobb? Finns det kanske till och med någon som blivit utsatt för slag och liknande mot brösten efter op? Jag funderar väldigt mycket på detta och funderar allvarligt på om det kanske är fel tid att göra detta nu..?

2

Sortera efter

Labulina

Labulina

Kvinna ·

Jag tror att det ska väldigt mycket våld till för att påverka brösten. Men det skulle naturligtvis göra ont. Klok fundering hursomhelst. Har du varit på konsultation? Rådfråga din tilltänkta kirurg.
Gilla
Millan93

Millan93

Kvinna ·

Ja jag har varit på konsultation :) mailade o frågade o han sa att bhn skyddar också... Kanske mest är att det gör ont.. Jag tror mycket ligger i att jag är nervös inför operationen och att jag börjar oroa mig för diverse saker.. Men som sagt, tror att det ska gå bra ändå, man kommer ju skydda sina bröst på ett annat sätt också!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem