
strutsen79
Kvinna ·
Smärta efter operation?
Har förstått att det är väldigt varierande med smärtan och den fysiska biten efter operation. Hur ont hade ni och hur mycket kunde ni röra er? Var ni uppe en del eller helt sängliggande? När orkade ni promenera och när började ni med "stillasittandejobb" att jobba? Opererar mig den 3:e nov och min kirurg sa på konsultationen att jag kan jobba efter en vecka då jag jobbar på kontor men efter att läst här inne verkar det som om många inte var redo för jobb efter så kort tid? Hur var det för er? Vet man varför vissa har ondare än andra? Varför vissa orkar mer? Kan det ha med hur man placerar inplantatet? Tar gärna emot er erfarenhet av närmsta tiden efter er operation :)
Sortera efter

yezzzica
Kvinna ·

MrsBlah
Kvinna ·

Lea001
Kvinna ·

Nurse
Kvinna ·

Lea001
Kvinna ·

Nurse
Kvinna ·

Silly
Kvinna ·

Spike85
Kvinna ·

FrökenGeléhallon
Kvinna ·

strutsen79
Kvinna ·
Jag op igår fm. På kvällen var jag ute med min hund på en 30 minutersprom vilket var jätteskönt! Klart jag har värk och det trycker men hade väntat mig oerhört mkt mer smärta efter allt jag läst så de är nog olika från person till person. Tror ävenjag tillhör gruppen med hög smärtgräns! Äter bara alvedon och Ipren vågade inte testa morfin då biverkningarna ofta va kräkningar enli narkosläkaren..

strutsen79
Kvinna ·
Jag hade inte direkt ont så, mest obehag. Levde som vanligt direkt efter. Det enda jag inte kunde göra var att lyfta armarna så högt, och lyfta/bära min son. Åt alvedon tre ggr om dagen i 1½ vecka.
Nu har det gått 6 veckor sen min op, och det värsta är nervsmärtorna som kommer och går. Men det är hanterbart och behöver inte medicineras.
Jag jobbar oxå på kontor och jag var hemma 7 arbetsdagar med opdagen inräknad. Jag hade kunnat gå tillbaka tiidgare, men eftersom jag tog ut semester efter op passade jag på att hålla mig hemma alla dagarna jag tog ut.
Lycka till =)

strutsen79
Kvinna ·
Ja placeringen påverkar absolut! Tydligen är framför mycket lättare.
Själv har jag bakom och har haft helvetessmärtor. Men jag har förstått på forumet här att det är vanligt.
För mig vände det lika snabbt så efter en vecka var det ok, men man är ju extra trött efter sån pärs så två veckors sjukskrivning är nog att föredra om man kan.
Lycka till :)

strutsen79
Kvinna ·
Jag opades igår, var helt "pigg och fräsch" efter nån timme och lite frukost i magen och blev då utskriven. Under kvällen tilltog smärtan i smb m att effekten av op medsen avtog och att svullnaden ökade rejält. Tog två alvedon i förebyggande syfte inför hemresan och tog sedan ytterligare 2 alvedon samt en Oxynorm 5 mg och har sovit bra hela natten. När jag gick upp i morse stramade och tryckte det rejält över bröstkorgen men jag har egentligen ingen akut/direkt smärta i brösten. Fortsatt enligt med.schema med alvedon + 1 Oxynorm och tänker så göra iaf de tre första dygnen. Hade jag haft ett stillasittande jobb, typ framför en dator och förutsatt att inget annat tillstöter, hade jag nog kunnat jobba om 2-3 dagar.

strutsen79
Kvinna ·
Undrar liksom Ts vad som påverkar hur mycket smärta vi får. Placeringen av implantaten är ju en sak, men sedan då? Påverkar storleken på implantaten? Typen? Och om man har tunn överkropp? Mycket/lite muskler? Det är ju inte så mycket att göra något åt, men är nyfiken :)

strutsen79
Kvinna ·
Jag har hela tiden hävdat att storleken MÅSTE ha betydelse men jag vet inte. Alltså ska du fylla ut ett bröst, o särskilt under en muskel, med låt säga 500 cc BÖR det, iaf i min värld, kännas mer än o du fyller ut det med 200 cc då de inte blir samma tryck. Detta förutsatt att man har samma biologiska förutsättningar från början förstås. Sen när det gäller att skapa bröstfickan med allt vad det innebär är så är nog smärtan högst individuell.

strutsen79
Kvinna ·
Jag opererades för 4 dagar sen och tycker att jag mår bättre än förväntat. Såg att vi har rätt lika förutsättningar vad gäller kroppsstorlek och två barn...
Jag tar nog en vecka sjukskrivning, jobbar också på kontor. För mig handlar det mycket om att man sover dåligt när man måste ligga helt på rygg så det är skönt att kunna ta det lugnt på dagarna.
smärtan är absolut hanterbar tycker jag. Tar bara alvedon ett par ggr/dag.
Lättare att vara uppe och göra lugna rörelser än att bara ligga tycker jag eftersom det blir ökat tryck på bröstet när man ligger..
Lycka till!

strutsen79
Kvinna ·
Jag är på dag 8 efter operation 265/285cc bakom muskeln. Har tagit full smärtlindring i form av Alvedon och Targiniq, även nån snabbverkande morfin vb. Morfinet funkar bara på viss smärta tycker jag. Slutade med morfin helt dag 6, kunde nog gjort det tidigare. Har haft mest ont i vänster bröst, precis över hjärtat.. väldigt obehagligt. Nu mindre spänd, men fortfarande svullen. Läkningen av såren är i full gång vilket ger kliiiia, och bh:n gör det inte bättre... så skönt att släppa tuttarna fria från den nån minut:) Tycker dom mjuknat till litegrann iaf. Kunde ta väldigt korta promenader i början, typ 10 min långsam takt, sen spände det för mkt. Nu dag 8 kunde jag ta min normala 30 minuterspromenad utan problem. Har även inatt kunnat lägga mig på sidan utan att det gör för ont också. Ingen höjdare att ligga på rygg! Har spänt mig så jag fått ont under skulderbladet och fått knutar i nackmuskulaturen. Jag hade lätt kunnat gå tillbaka till ett kontorsjobb efter 4 dagar, men nu arbetar jag i vården så är glad jag får va hemma en vecka till.

Lea001
Kvinna ·
Ja placeringen påverkar absolut! Tydligen är framför mycket lättare.
Själv har jag bakom och har haft helvetessmärtor. Men jag har förstått på forumet här att det är vanligt.
För mig vände det lika snabbt så efter en vecka var det ok, men man är ju extra trött efter sån pärs så två veckors sjukskrivning är nog att föredra om man kan.Lycka till :)
Tack :) men oh vad tråkigt att du hade så ont men skönt att det var över på en vecka. Hade du svårt att röra dig och undvek promenader och så med ?Tack för att du delade med dig :)

strutsen79
Kvinna ·
Jag kommer att opereras på en torsdag och hoppas att kunna gå tillbaka till jobbet på onsdagen veckan efter. Jag jobbar på kontor så min kirurg trodde att jag skulle kunna jobba redan på måndagen men jag är tveksam till det! Särskilt om man sover dåligt, som många säger. Det återstår att se helt enkelt!

FrökenGeléhallon
Kvinna ·
oh spännande, inte så långt för dig kvar heller nu alltså. Ser med att du ska op på Akademikliniken :) Kul!
Jag fick med höra att jag borde kunna jobba efter bara 1 vecka typ så jag hoppas på det. Vill inte skapa onödiga frågor o funderingar på jobbet :)
Ja, jag opereras exakt en vecka efter dig så vi får väl se om du är igång och jobbar när jag opereras. Nä, inte jag heller. Har tagit ledigt dagen innan, operationsdagen och dagen efter. Sen tänkte jag sjukanmäla mig måndag och tisdag veckan efter. Men mer än så hoppas jag inte att jagär borta. *Håller tummarna*