Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Jungfrumamma

Jungfrumamma

Kvinna ·

Smärta och läkning för nyopererad

Bröstförstoring

Jag har två frågor för en okunnig nyopererad :) Jag Opererades för 10 dagar sedan och förstår att man fortfarande har smärta, givetvis. Men, smärtan börjar avta och äter fortfarande Alvedon som smärtlindring. Till frågan - i vänster bröst gör det svinont i bröstvecket. Är det ärret som värker eller är det typ "fickan" som håller på att töjas ut? :S Till saken hör att det bröstet också har sjunkit ner mer än det andra, det vill säga fått mer underpol. Vilket leder till fråga 2 - är även det normalt? Att dom läker "olika" snabbt? Kommer det jämna ut sig och att det andra kommer ikapp sedan? Eller kommer dom va olika liksom för alltid? Hjälp! Någon som upplevt samma?

4

Sortera efter

Emmis 88

Emmis 88

Kvinna ·

Det är helt normalt att brösten läker olika. Vad det är för smärta är svårt att säga men låter normalt. Grattis till dina nya bröst!
Gilla
BOTO

BOTO

Kvinna ·

Grattis til dina nya boobs! :) jag har 12 dagar "nya" bröst, det är helt normalt att brösten läker olika. det är två olika operationer så man får förvänta sej att det kan läka olika snabbt. det låter som att det kan vara ärret i bröstvecket. jag har inte haft så ont i mina ärr, ibland har jag haft som en brännande känsla som känns i revbenen. men så länge inget läcker igenom förband och så, så är det nog inga problem!
Gilla
Jungfrumamma

Jungfrumamma

Kvinna ·

Okej, tack för svar! :) jag slutade med Alvedonen nu också och då försvann mycket av smärtan konstigt nog. Jag verkade fått magkatarr av Alvedon som ju är så stark. Tack återigen för svar. Har ni använt bröstband och i så fall har ni det fortfarande?
Gilla
BOTO

BOTO

Kvinna ·

Jag har inte använt något bröstband, bara läkningsbhn. Har du får några råd om massage? verkar som att det är många som masserar sina bröst.. ska fråga på mitt ÅB nu på tisdag! :)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem