
Piggelinbabe
Kvinna ·
02 sep, 2015
Smärta och smärtstillande
Andra bröstoperationerHej! Jag undrar hur mycket smärtstillande ni fick med er hem efter operationen? Och hur många dagar tog det innan man inte behövde ta dom längre? Och även hur gör man när man duschar efter op? Tänker på tejpen å sånt :-) Vänder mig mest till dom som gjort bröstlyft + implantat men även bara förstoring :-)
Sortera efter
I love mac
Kvinna ·
02 sep, 2015
Gilla
Tutt-tuss
Kvinna ·
02 sep, 2015
Jag fick med mig hem så de starka tabletterna räcker i 5 dagar och sedanextra utav alvedon.
Jag drog ut på tiden av misstag idag (dag 3) ovh det var alldeles för tidigt att sluta.
Ang. tejpen så sitter den kvar ån så länge. Man kan torka den med hårtork on man skulle vilja det.
Gilla
Piggelinbabe
Kvinna ·
02 sep, 2015
Okej vilka tabletter var det? Hjälper dom bra? Märkte du direkt när du inte tog då? :)
Gilla
Tutt-tuss
Kvinna ·
03 sep, 2015
Långtidsverkande morfintabletter vid namn oxycontin och ja bara säg 20 min sent märkte jag att jag började få ont och blev trött. Men väl hemma så verkade de på kanske 20 min och all smärta var borta igen.
Gilla
Bobelina
Kvinna ·
03 sep, 2015
Jag har gjort bröstlyft och förstoring. Jag duschar som vanligt torkar mig och så låter jag tejpen torka 15-20 min innan jag tar på mig kläder.
Jag fick 10st oxynorm med mig rökte i 5 dygn sedan tog jag alvedon bara. Om inte morfinet räcker så får man väl kontakta sin kirurg och få ett resept. Se bara till då att inte vara utan inför en helg. Men jag behövde inte mer.
Gilla
Piggelinbabe
Kvinna ·
03 sep, 2015
Aa okej :-) hur lång tid tog det innan du kunde gå ensam? Är man liksom helt handikappad i början och kan inte göra någonting?
Gilla
Bobelina
Kvinna ·
03 sep, 2015
Jag har gjort bröstlyft , förstoring men även nedre bukplastik. Jag behövde hjälp första dygnet medan jag var på kliniken. Det var viktigt för mig att få sova första natten på kliniken och därför valde jag den kliniken jag gjorde. Men efter första dygnet så klarade jag mig. Jag hade ont men ändå hanterbart. Jag var noga med att gå upp några minuter varje timme så fort jag bara kunde. Tror det bidrar till att man smidigare återhämtar sig. Det är bra att tänka att medan man är smärtlindrande på morfin att passa på och röra på sig för att få i gång kroppen igen. Jag var inte sängliggande utan jag tog några tupplurar från och med tredje dygnet. Vi var vid stranden och jag tittade på medan barnen badade dag 3-6 jag plaskade till och med med fötterna. Första dygnet var väldigt tufft men resten har gått smidigt.
Gilla
Följer :)