Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Felize profilbild

Felize

Kvinna ·

28 maj, 2015

Smärtjämförelse efter operation

Andra bröstoperationer

Jag vet att smärta är subjektivt och fullständigt individuellt, men man kanske får en hint. Vad kan ett bröstlyft samt implantat bakom muskeln generera i för smärta om man jämför med tiden efter kejsarsnitt eller svår mjölkstockning med feberfrossa? Hört att man kan få botox-injektioner i bröstmuskulaturen innan operation för att lindra smärtan efteråt - erfarenheter av det? Jag är inte alls rädd för smärta, har erfarenhet av fruktansvärda nervsmärtor och går på daglig medicin för det, men vill ju trigga nervsystemet så lite som möjligt. Mvh

3

Sortera efter

Nathalie

Kvinna ·

06 jun, 2015

Opererade mig för 2 dagar sedan. I torsdags Och visst känns det men tycker inte det gör på långa vägar så ont som jag hade trott. Jag har gjort både ankarlyft och förstoring samt en fettsugning. Jag är mest stel men visst känns det. Men absolut inte farligt mycket. Och jag hoppas det kommer bli bättre from idag som skall vara den "värsta dagen" rent generellt dag 2 Och 3. Lycka till :)
Gilla

maja2

Kvinna ·

06 jun, 2015

inte alls lika ont som efter ett kejsarsnitt tycker jag men betydligt ondare än mjölkstockning. Min infektion med feberkändes jag fick kändes mer som mjolkstockning.

Gilla

Blondabelles

Kvinna ·

06 jun, 2015

Följer den här tråden! Fött barn utan bedövning så ställer in mig på att det ska göra så ont efter så kanske man blir positivt överraskad ;)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem