
larsson96
Kvinna ·
Smärtlindrande - hur effektivt efter op?
Ni som opererat er - hur funkade smärtlindringstabletterna för er? (både alvedon och starkare). Var det effektivt, verkade det snabbt? Är lite nojjig nu innan min operation och jag vill ju helst in ha skitont. Sen är det väl individuellt för var och en :) Hur upplevde ni smärtan?
Sortera efter

Sophoto
Kvinna ·

Oxytocin
Kvinna ·

Jesniv
Kvinna ·

Sophoto
Kvinna ·

Fjlsa
Kvinna ·

Alice82
Kvinna ·

Alice82
Kvinna ·

Sophoto
Kvinna ·
Hej på er! Jag vill inte skrämma er men min smärta har varit väldigt kraftig. Tyckte inte att smärtlindringen hjälpte särskilt mycket så för min del var det bästa att sova sova sova. Efter en vecka började det bli bättre och efter två var det helt ok. Nu efter tre veckor är smärtan borta men trycket över bröstet är kvar och muskelpåverkan i ena bröstet är tydlig.
Men smärtan är väldigt individuell och beror till stor del på hur mycket de behöver skära och rota runt. Tyvärr hade jag en hel del ärrvävnad från inplantat som gått sönder för längesedan och pga det var de tvungna att skära mer än normalt.
Lycka till!! :)

Vililo
Kvinna ·

Nick
Kvinna ·

Alice82
Kvinna ·

Vililo
Kvinna ·
Jag är också orolig för smärtan. Har 3 små barn som kommer att springa runt mig efter op, så jag funderar på hur man hanterar det? kan man fungera normalt efter någon dag eller är man väldigt smärtpåverkad länge?

Lean
Kvinna ·

Nick
Kvinna ·

Nick
Kvinna ·