
Anonym användare
Snälla bra tips??
Går fortfarande med mitt bröstband o tortyr bh sen en o en halv vecka tillbaka o ska ha det i ca 3 veckor till.. men finns det nåt speciellt jag själv kan göra för att få stor underpol o litet mellanrum mellan brösten?? eller finns det inget jag kan göra där?
Sortera efter

emme
Kvinna ·
Gilla

MillaJohansson
Kvinna ·
Bra tips Emme! Vill inte ha en motorväg mellan tuttarna efter operationen (som jag har nu). Vilken klinik/läkare har du hört det från förresten?
Gilla

Anonym användare
Tack:) men när jag va på återbesök så sa dom att jag inte alls behöver
Massera mina bröst:-/ men vill liksom vara säker på att jag inte får stort
Mellanrum:)
Såg att du hade 70E i tortyren, det har jag oxå och jag har bara lagt in 380 cc.. Har jag för stor bh då kanske?:-/
Gilla

emme
Kvinna ·
Tuve mårtensson på citadellkliniken. Han sa att massagen är viktigast de 3 första månaderna, men varje klinik o kirurg har sina egna rekomendationer. så man ska kanske följa de hänvisningar man får från sin egen kirurg..tortyren är ju uppklippt så kupan kanske inte spelar så stor roll som omkretsen. så vi har nog samma omkrets runt bröstkorgen. på min återkontroll fick jag 65f för att han tyckte att jag behövde mindre.
Gilla

Anonym användare
Ok tack för hjälpen:)
Gilla
Massera brösten lite lätt genom att tryck ihop dem, håll kvar i 30 sec, sen släpp. gör så under någon minut, 3 ggr om dagen för att minska mellanrummet. underpolen fixas ju med bröstbandet, så det är bara att ha tålamod.. smörj gärna brösten extra mycket underifrån för att göra huden mer elastisk :)