Anonym användare
18 okt, 2010
Snälla, rara ni! Hjälp mig
BröstförstoringArrrrgh!!! Jag tror jag håller på att bli tokig! Jag kan verkligen INTE bestämma mig var jag ska operera mig någonstans. Jag var inne på Proforma hos Michael Olenius eftersom det verkar vara en klinik som verkligen ställer upp vid ev. komplikationer, plus att han utför ca 700 bröstoperationer/år (läste jag någonstans). Men efter att ha tittat på bilder här på forumet är jag inte längre lika säker på om han är rätt person för jobbet. Jag tycker nämligen att Jörg Bohn på Citadell har gjort de mest tilltalande brösten för mig plus att jag gillar tanken på att ha ärren i armhålan (eftersom jag fått för mig att de inte syns lika mycket där). MEN enligt min mamma som sjäv jobbar inom vården, riskerar man att få problem eftersom man har lymfkörtlar och svettkörtlar i amrhålan. Samt att jag har läst någonstans att om man får komplikationer av något slag så måste kirurgen ändå öppna upp och gå via undersidan av brösten, vilket skulle innebära sammanlagt 4:a ärr istället för 2 som man hade haft om man placerat ärren på undersidan från början. BIG DILEMMA! Vad ska jag göra?!!!!
P.S Ledsen för rörig text:)
Sortera efter
annzz
Kvinna ·
18 okt, 2010
milike
Kvinna ·
18 okt, 2010
Malin88
Kvinna ·
18 okt, 2010
twinky
Kvinna ·
19 okt, 2010
D stämmer inte. Jag hade bh direkt efter mina två senaste operationer. Snitten ligger nån mm ovanför vecken så byglarna trycker inte på dem.
annzz
Kvinna ·
19 okt, 2010
Det är nog väldigt individuellt vilket man föredrar.. Finns både fördelar och såklart nackdelar vilket än man väljer!!
twinky
Kvinna ·
19 okt, 2010
Jag har dubbla ärr eftersom mina korrigeringar inte kunde göras via armhålan :(. Ärren i armhålan syns varje gång jag sträcker upp armarna i linne, bikini, träningstop mm. Ärren i bröstvecken syns bara när jag ligger topless på rygg. Smärtan var lika lindrig så d vart ingen skillnad där. Däremot läkte ärren i bröstvecken snabbare och blev mkt finare. Beror kanske på hur mkt man rör på armarna och om deodoranten påverkar ärrbildningen? Med facit i hand hade jag valt snitt i bröstvecken.
Malin88
Kvinna ·
19 okt, 2010
D stämmer inte. Jag hade bh direkt efter mina två senaste operationer. Snitten ligger nån mm ovanför vecken så byglarna trycker inte på dem.
jaha okey :) då har jag lärt mig nåt nytt. undrar varför andra kliniker rekommendera o inte ha bh då föränns efter 3 månader? ❤️
twinky
Kvinna ·
20 okt, 2010
För att byglarna påverkar formen på brösten under läkningstiden. En del säger att d även kan försämra känseln att ha bh så tidigt. Jag har träffat en kirurg som sa att hans patienter inte har bygel-bh de första veckorna eftersom man är svullen och det gör ont med trycket.
Malin88
Kvinna ·
20 okt, 2010
jaha okey. jag har känsel överallt nu iaf. jag tror inte bygel är ett dåligt val. tycker det är bra med bygelbh efter som den formar brösten, bara man har bh rätt hela tiden annars formar ju brösten sig olika. o ja ont har ju byglarna gjort en del under brösten, ska bli skönt o slippa tortyren snart iaf :)
Anonym användare
20 okt, 2010
Verkar som att snittet läggs olika beroende på var man opererar sig också.
Mina snitt ligger i bröstvecket, skulle få svinont om jag hade bygel-bh på mig nu..
Jobbigt jobbigt, jag har ärr i armhålorna å kan säga att de har läkt väldigt fint,.. Jag vet ingen som gjort genom armhålan som har fått problem med ärren/snitten faktiskt. Samt att ärren kommer inte synas mkt senare heller eftersom man har i sig själv "steck" i armhålan.
Tycker det är toppen att man kan lägga implantaten genom armhålan :)
Hoppas att du kommer fatta rätt beslut å jag önskar dig lycka till!