Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
undefined profilbild

Anonym användare

01 aug, 2011

Snart dax för första konsultationen! - Michael Olenius, Proforma.

Bröstförstoring

Iiiiiiiih! Läskigt! 😲 Om en vecka och tre dagar så har jag min FÖRSTA KONSULTATION! ❤️ Har varit medlem sen december 2010 här på POF så har ju tagit ett tag, känns läskigt att nu börjar det hända PÅ RIKTIGT liksom! 💡

Ska träffa Michael OleniusProforma Clinic i Stockholm och det är alltså min ALLRA första konsultation av tre planerade!

Skulle ha haft tid den 12:e egentligen, men han hade tydligen fått förhinder så de ringde och flyttade tiden till den 10:e isället. Men det var lugnt, funkade bra det med. 🙂

Nu börjar det alltså bli dags att skriva ned massvis med frågor! Har ju rätt mycket i huvudet redan då jag pluggat på om bröstförstoring i snart 8 månader, men är nog rätt smart att skriva ned det mesta så man inte får hjärnsläpp sen bara. ;D

Vet iaf nästan exakt vad jag vill ha!

  1. Jag ska ha släta implantat. - Jag är nämligen helt övertygad om att det kommer att minska risken för rippliing/minska den eventuella ripplingen jag får markant!
  2. Jag ska ha implantaten framför muskeln. - Det är för att jag inte vill riskera MFD, DB, undermuskelhäng, muskelpåverkan osv. Får hellre lite "synliga kanter" då, men tror ärligt talat inte jag kommer få det då jag inte sett några med framförlacering som fått det. Men får jag det så har jag ändå hellre det än muskelpåverkan ändå. Ett par tuttar ska inte få hindra mig från att leva ett normalt liv och träna som jag vill. 😉 Ripplingrisken på ovansidan av bröstet är också större (under och på sidorna får man ju lika mycket med bakomplacering) men jag hoppas att släta implantat ska kunna hjälpa mot det en del iaf. Bakom är i vilket fall för mig inget alternativ.
  3. Jag ska ha runda implantat. - Ja det är kanske inte så konstigt val då de flesta använder runda implantat nuförtiden. Tror det blir finast och dessutom finns ju bara släta implantat i rund form.
  4. Jag vill ha mentors coh 1 implantat. - Också ganska självklart val då mentors enda släta implantat är just i coh 1 (den mjukaste sorten). Däremot finns andra märken som har släta implantat i lite hårdare cohesivitet om jag vill minska risken för rippling ÄNNU mer. Fast väljer jag Proforma Clinic så blir det garanterat mentor då det är det de använder där. Men jag vill nog ha mentor i vilket fall för jag vill få så mjuka och naturliga bröst som möjligt.
  5. Jag vill ha snittet under bröstet. - Även det ett rätt självklart val då det är där de lägger snittet på Proforma och de flesta andra kliniker. Men fick jag välja mellan armhålan, under bröstet, runt vårtgården eller naveln (inte för att det är särskilt vanligt nuförtiden) skulle jag ändå välja under bröstet för jag tror att resultatet blir snyggast då eftersom kirurgen ser bäst vad han gör då! Klart att det vore skönt att slippa ärr på brösten helt och hållet, men de brukar ju läka rätt fint på de flesta så stör mig inte så mycket. :)

Storlek vet jag inte riktigt än vad jag vill ha. Men jag har olika stora bröst, tror det är kring 150cc skillnad mellan dem. Och efter att ha kollat igenom alla implantat i implantatsguiden här på POF så visade det sig att 200cc är det MINSTA implantatet jag kan ha för min bröstbredd. Mitt större bröst är ungefär 11,5cm brett och mitt mindre är ungefär 10,5cm brett (om jag har mätt rätt). Vill absolut inte ha för smala implantat i, hellre lite bredare då eftersom jag redan nu har rätt så brett mellan brösten, vill minska det så gott det går. Så blir väl kring 11,5cm brett implantat i det större bröstet och ett kring lite större än så i det mindre då jag måste räkna på min egen hud och vävnad som kommer göra bröstet ännu bredare och jag vill ju försöka få brösten så lika som möjligt efter op. Men jag antar att kirurgen kan hjälpa mig med allt sånt! :) Så nu lutar det iaf mot 200cc det större bröstet och då blir det ungefär 350cc i det mindre. Eller också jag kanske går upp till 250cc i det större och 400cc i det mindre.

Och det är så långt jag har kommit! Kommer fråga lite om garantier, vad de korrar gratis osv.

Nu undrar jag om ni kanske kan hjälpa mig lite!

Ni som varit hos Michael Olenius: Vad kan ni säga om honom? Är det något speciellt jag bör tänka på? Hur är han? Vad har jag att förvänta mig av konsultationen? Hur lång var den för er? Kände ni att han gick igenom allt noggrant? Fick ni ställa mycket frågor? Fick ni prova implantat? Var han noggran när han tittade på, kände på och mätte brösten? Jag har ju olika stora bröst så det känns väldigt viktigt att han är noggran och verkligen mäter och kollar noga så det blir rätt.

Alla: Vad bör man ställa för frågor på sin konsultation? Vad är extra viktigt?

31

Sortera efter

Anonym användare

23 aug, 2011

Ja tyvärr var jag tvungen att ändra tid. :/ Men har tid hos Örjan 12:e september. Fick inte ny tid hos Michael förrän 21 oktober! :( Men ska försöka boka en tidigare när jag varit hos örjan. :) Se om det finns någon avbokning t.ex.
Gilla

Anonym användare

31 aug, 2011

dom flesta här inne verkar gilla proforma :) förstår er
Gilla

Anonym användare

04 sep, 2011

tjockis73 tur att du hade kapsel försäkringen då :)men vet du inte vad dom tar för att korra annat då ? Finns de nån som vet om proforma korrar allt ?vad korrigerar dom inte ?:(
Gilla

Mtw

Kvinna ·

04 sep, 2011

Hur lång tid tar det att fp en tid hos Michael? Och efter det optid? Tänkte operera mig nästa år jan/feb
Gilla

Vickan

Kvinna ·

12 mar, 2012

👍 bra tråd!

Gilla

BettyBoobs

Kvinna ·

12 mar, 2012

Ja, bra tråd!! 😀

Gilla

ida2

Kvinna ·

31 mar, 2012

läste på qvinna.net att det är bevisat att släta lättare ger kapsel och att inga seriösa kirurger lägger släta framför ;o

Gilla

Hallontossing

Kvinna ·

31 mar, 2012

Hahah, det är som om jag hade skrivit det. Du prickade in alla mina "förutbestämda" tankar om min op (som inte ens är planerad men ändå).

Jag vill gärna följa din resa Zucchini, vi verkar ha samma tankar. Örjan står oxå på min lista, funderar på carlanderska i gbg oxå med Fredrik Gewalli och Per Windh på art clinic....

Stor lycka till på konsultationen, kan tänka mig percis som någon annan skrev att tiden går fort så anteckna vad du vill fråga och det du inte hinner (om du inte hinner med allt) skriv ner på en gång vad du missa och maila eller ring sen.

Hoppas ni ska komma bra överens och att det blir som du tänkt dig.

🙂

Gilla

Hallontossing

Kvinna ·

31 mar, 2012

hahah... Först nu ser jag ju att tråden är jättegammal. Man blir lite ivrig ibland, hoppas allt har gått som tänkt Zucchini?
Gilla

ida2

Kvinna ·

31 mar, 2012

de jag skrev då , vad tror ni om det ? :(

Gilla

Sockertoppen

Kvinna ·

31 mar, 2012

Tydligen så har dom kapselförsäkring även på släta implantat på proforma nu (och många andra kliniker också) för att det inte kunde bevisas att det var större risk för kapsel med släta. Jag kommer operera mig på proforma och jag ska ta släta framför och köpa kapselförsäkringen till...

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem