Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Lilla-A profilbild

Lilla-A

Kvinna ·

25 mar, 2015

Snitt i armhåla eller bröstveck?

Bröstförstoring

Hej! Som rubriken lyder så undrar jag vad ni har valt & varför? Finner enbart gamla trådar om detta & tänker att tekniken & skickligheten & för & nackdelar borde ha ändrats på 2-3 år, som allt annat :) Jag har själv bokat in konsultation hos Patrik Höijer på Laser & Estetik den 30/5. Vill ha en naturlig förstoring, med lite gung, fin skidbacke & pigga bröstvårtor ;) Funderar (fortfarande så ny så jag lär mig nytt varje dag ;) ) på att lägga ca 200-250 cc (vill inte göra för stora) Mentor runda high profile, delvis bakom, via armhålan. För & nackdelar? :/ Har nu väldigt små & är rädd att ett ärr ska synas mkt under bröstet med tanke på att jag inte ska göra så stora heller..? Tack för svar :)

44

Sortera efter

Tuttfiaa

Kvinna ·

24 apr, 2015

När jag opar mig så vill jag göra i bröstvecket. Till skillnad från många andra så tycker jag istället att det känns obehagligt med ett snitt i armhålan då man lyfter o rör på armarna så pass mycket och det är rätt oundvikligt, får tankar att man ska råka lyfta eller sträcka för mycket på armhålan så snittet där spricker upp! Har inte alls tänkt på att implantaten kanske ramlar ut genom snitt i bröstvecken, men när man säger det låter det ändå väldigt långsökt haha!! :D Sen ska man ju raka armhålorna, känns så obehagligt om man ska ha ärr där! Iof så har jag redan ärr där efter att jag ramlade ner från en stol när jag va liten o fick bordskanten i armhålan så det sprack upp, det ärret har stört mig extremt mycket! Men det var mamma och pappa som tejpade ihop mig hemma för jag blev galen o skrek när som ville ta mig till sjukan o sy det! Så kirurger kan nog garanterat få snyggare o osynligare o plattare ärr! Haha! Men i vilket fall, det är min anledning till varför jag känner att armhålan är mer nej än bröstvecket! :)
Gilla

Anonym användare

Den här kommentaren har dolts eftersom den inte földe forumets riktlinjer

Hanna_ceo

Kvinna ·

24 apr, 2015

Asirnas skrev:

Jag var väldigt inna på att välja bröstvecket, då det skulle dölja ärren bättre och de inte skulle synad när man har på sig linnen osv.

Men sedan talade jag med båd epojkvännen och kirurgen och valde sedan armhålan.

1.När det har läkt så kommer de knappt synas om man verkligen inte stirrar just där.

2.Man slipper fula ärr på brösten.

3. Vid brösvecket där det är varmt och tajt så kommer bakterierna trivas där mycket bättre eftersom det inte luftas där, alltså lättare för inflamation.

4. Snitt via armhålan så luftas såren hela tiden, bakterierna trivs inte lika bra där så risken för inflamation är mycket mindre.

Så inne som jag var att välja via bröstvecket så valde jag snitt via armhålan istället av dessa faktorerna.

1. På vilket sätt skulle ärren i armhålan synas mindre än ärren vid brösten? 2. Ärren under brösten hamnar oftast bakom underpolen eller vad mam ska säga. Så för att se dem måste man lyfta på bröstet. 3. Det är väl precis lika varmt och "tajt" i en armhåla som under bröstet? 4. Som ovanstående. En armhåla luftas ju inte heller direkt när man hela tiden går med kläder som täcker? Aja, jag har själv lagt snittet vid bröstet men är trots det inte partisk på något sätt. Tyckte dock bara dina argument var lite konstiga. I vilket fall handlar det i slutendan om icke-existerande ärr och jag tror att om man har vinden med sig går det att få både via armhåla och bröst =)
Gilla

Anonym användare

24 apr, 2015

Ville bara säga att jag tänkte precis som dig. Ville också göra en väldigt liten förändring och ville absolut inte att ärren skulle synas då ingenting kommer att "hänga över" ärret. Jag gick till Patrik därför att han var den enda i Stockholm som går via armhålan. Egentligen ville jag först till Citadell, men precis som du ville jag inte åka genom halva Sverige för en sådan sak. Läskigt om det skulle bli några komplikationer. Tycker det är jättebra att möjligheten finns här i Stockholm i alla fall, även om det säkert är ett mycket mer rutinmässigt ingrepp på Citadell.

 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem