
Ingrida
Kvinna ·
08 sep, 2014
Snygg läk bh?
Hej. Nu har jag haft mina läk bh:ar från laser och estetik dygnet runt i 2 månader och även om de är sköna skulle det vara trevligt med någon annan ibland. Visst var det så att man kunde byta om man inte har bygel? Måste det vara sportbh? Jag har ju gamla amningsbh:ar som passar men vill även köpa någon lite finare. Har ni tips på någon som är skön utan bygel? Tackar
Sortera efter

truppen
Kvinna ·
08 sep, 2014

meride
Kvinna ·
08 sep, 2014
Dessa två är nog de som jag oftast hört talas om på pof. (sry för ev kass länkning)
http://www.figleaves.com/uk/product/PA-5826/Panache-Sophie-Support-Bra/?size=&colour=Black
http://www.figleaves.com/uk/product/FRA-AA4231/Freya-Deco-Moulded-Softcup-Bra/?size=&colour=Black
Sedan är amningsBHar som du sa ett alternativ, på tex figleaves finns det en del som är lite tjusigare än de vanliga "helylle" man hittar hemma. =)

BlueAnemone
Kvinna ·
08 sep, 2014

klackskon
Kvinna ·
08 sep, 2014

Meaow
Kvinna ·
09 sep, 2014

Ingrida
Kvinna ·
09 sep, 2014

Anonym användare
09 sep, 2014
Ja det är okej. Finns andra bhar som ger mycket bättre stöd än klinikens sladdriga dåliga. Jag tycker shock absorber multisports är skön och stadig, abecita kimberly är omtyckt av många. Panache sophie är också populär, den är ger mycket bättre stöd än klinikens bh.
Vid finare enstaka tillfällen som tex fest kan du använda freyas soft cup utan byglar. Den är väldigt pushig så inte optimal att ha i början men grymt skön och helt klart en av favoritbharna även sen när man får använda byglar

meride
Kvinna ·
09 sep, 2014
När jag var på första återbesöket rekommenderade faktiskt sköterskan Abecitas Kimberly, och Casalls sportbhåar utan bygel. Casall:arna har jag inte testat för jag använder nästan bara Kimberlyn till vardags. Älskar den!! Den är som ett second skin.
Tycker L&E's läkBH är skön att sova i då den inte har massa knäppen i ryggen
Ett annat tips på en rackare som också är min favorit är den här:
http://www.figleaves.com/uk/product/FIG-113518/figleaves-active-High-Impact-Non-Wired-Sports-Bra/?size=&colour=Black
Den ovan är helt underbar att studsa o jogga i, är för mig bättre än min ShockAbsorber MultiSports. Har ett stumt tyg som håller boobsen som i ett skruvstäd. Jag tog visserligen en kupa mindre för att få den effekten, funkar ju då den är bygellös ;)

Me_2_
Kvinna ·
09 sep, 2014
Här är en som blivit beroende ;-)
Köpte ganska snabbt Kimberlyn för klinikens satt inte jättebra på mig, den rullar upp sig nerifrån, men jag har den ändå och varierar med Kimberlyn.
Sen har det inhandlats en massa, men inte direkt använt någon än :-(
Jag har :
Panache Sophie
Freya Deco Soft
Två varianter från Change som är mjuka som såldes ut på hemsidan i slutet av sommare för 70:-/st
Shock Absorber Run
En sportbh från Change
Trodde att jag kanske skulle behöva en "vanlig" lite då och då, men jag har trivts så bra i Kimberlyn så änsålänge har jag inte haft något behov av de andra, tycker den är bra eftersom den döljer brösten ganska bra också och jag vill inte direkt att det ska synas något ;-) Vet faktiskt inte hur jag ska kunna gå över till vanlig bh igen, känns som jag blivit bekväm av mig, men jag är ju iofs föräldrarledig också och bara lunkar runt hemma och luktar kräk ;-)
Sen har jag shoppat på mig lite till framtiden också, men de har byglar och push så de får vänta några månader till :
Wonderbra ultimate strapless
Freya oohlala
Panache Marcie balconett
Lara push up från Change (40%rabatt)
Lorraie push up från Change (40%rabatt)
Darcy Padded från Change (40%rabatt)

Ingrida
Kvinna ·
09 sep, 2014

Me_2_
Kvinna ·
09 sep, 2014
Ring och hör ! Så de har din storlek också....
Jag var runt en dag när jag ändå var inne i stan, men tyckte att de flesta hade väldigt dåligt med storlekar, så jag har beställt de flesta på nätet.

Anonym användare
09 sep, 2014
Decon finns på gustaf mellbin, säg att du opat dig på proforma så får du rabatt ifall du inte vill beställa haha ;) Butiken vid mariatorget är bättre än den i gamla stan. Feminint har jag aldrig varit på men tror dom är värda ett besök.
Om du ändå ska iväg så passa på att prova bhar i olika märken. Ta kort på storlekslapparna eller skriv ner det i mobilen så vet du sen vilken storlek du ska ha om du vill beställa från england. Mycket enklare än att chansbeställa :)
Sen när det är dags för byglar och om du vill ha världens grymmaste sportbh så finns panache sportsbra på Details. "Råkade" köra fulingen att testa ut storlek där för att sen klicka lite på datorn hemma och oops där kom bhn sen med posten för typ halva priset🤭

Me_2_
Kvinna ·
09 sep, 2014
Feminint hade dåligt med storlekar när jag var där, så kolla innan, samt en extremt liten butik.....Tydligen har de mer storlekar i webshoppen, men lagret någon annanstans så det hjälper juh inte.....
Rekommenderar ebay ! Billigt och smidigt om man vet stl