Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Liljornas

Liljornas

Kvinna ·

Sol och badresa 2 månader efter operation

Bröstförstoring

Hej! Har tänkt boka en resa till värmen ca 2 månader efter operation. Någon med erfarenhet av detta? Vill absolut inte riskera infektion eller liknane.

8

Sortera efter

Misan73

Misan73

Kvinna ·

Undgå at få sol på arrerne. Ellers vil de forblive røde. Ellers burde det være helet op efter 2 mdr.

Gilla
Bubblan11

Bubblan11

Kvinna ·

Jag åker till mallis exakt 2 månader efter min operation. Tror inte det kommer vara några problem! Bara att inte sola ärren och infektionsrisken tror jag är lika stor hemma.

Gilla
Liljornas

Liljornas

Kvinna ·

Ja jag kommer ju självklart tejpa ärren och se till att ha bikini som täcker över oxå. Bada i pool och så tror ni är lugnt? Annars får jag bara doppa mig till magen.:-)
Gilla
Bubblan11

Bubblan11

Kvinna ·

ja precis samma här :-) Man kanske ska fråga kirurgen vad som gäller? men jag tänker åka utomlands vad de än säger :-) som sagt då får man väl bada till magen då.. kanske ska skicka ett mejl till kirurgen sen å se vad han säger.. nån här på forumet som har erfarenhet???
Gilla
kicki79

kicki79

Kvinna ·

Såren ska ju vara läkta efter 2 månader. Annars har något gått på tok :) Så tejpa och täck med bikini så är det nog inga problem :)
Gilla
Bubblan11

Bubblan11

Kvinna ·

tack för informationen :D

Gilla
Trinna

Trinna

Kvinna ·

Jag åkte efter 6 v o det va inga problem. Frågade även kliniken, då jag visste om resan innan operationen. O det gick hur bra som helst. Har snitt i armhålan o de va läkta o fina. :-)
Gilla
Binkebonken

Binkebonken

Kvinna ·

Jag vill opa mig inom kort, kommer också att resa bort efter ca 2 månader. Jag kommer vara borta i ca 7 månader och är mest rädd för att jag ska drabbas av allvarliga komplikationer när jag är bortrest. Nervöst det där, alltihopa, men jag vill inte resa till en lättklädd plats utan tuttar en gång till... Risken att jag ska sola topless är helt obefintlig, snarare tankini, eller sporttop som gäller för min del och tejpa ska man väl ändå göra länge...
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem