
Pattis
Kvinna ·
22 maj, 2012
Sola efter op
BröstförstoringVarför får man inte sola 3 veckor efter op? Är det för att man inte ska svettas i ärret? Borde väl inte göra något om man sitter i sport bh i solen och solar lite?
Sortera efter
Anonym användare
22 maj, 2012
Gilla
Six
Kvinna ·
22 maj, 2012
Nya ärr ska man hålla borta från solen i ca ett år har jag hört och det gäller alla ärr.
Detta för att de ska bli så fina som möjligt. Tog reda på detta efter min graviditet då jag fick massa bristningar.
Gilla
Barbafin
Kvinna ·
22 maj, 2012
Hur är det med solning när man har ärret i armhålan då tror ni? Det kan väl inte vara någon direkt fara efter nån vecka när man plockat bort stygnen?
Gilla
loopi
Kvinna ·
22 maj, 2012
På min klinik sa dom att tejpen skyddar mot solen och det enda man skulle undvika var att bada långa stunder. Svettas gör man ju ändå under pattarna ;)
Gilla
Jag tror mestadels det är för att inte göra ärren fulare, svettas gör man ju ändå och om du tänker specifikt på bakterier så går det ju inte att eliminera dem heller. Så jag tror det har med ärren att göra och dess utseende. Sedan ska man ju alltid vara försiktig i solen,kanske speciellt om huden befinner sig i ett känsligt läge, dvs under läkning etc.