Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
AgnesS

AgnesS

Kvinna ·

Solsemester 2 veckor efter op

Bröstförstoring

Hej!! Jag åker på semester några dagar, närmare bestämt 14 dagar efter min operation. Jag mår jättebra och har inte ont alls!! Men jag är ändå orolig! Vad tror ni?? Om jag bara ligger ner, visst borde jag då kunna sola i en stadig bikini utan bygel..? Och självklart med tejpade ärr osv!

7

Sortera efter

lunsan

lunsan

Kvinna ·

Hör med kliniken. Men folk opar sig ju Thailand o ligger o solar efteråt . Borde ju funka
Gilla
Pankie

Pankie

Kvinna ·

jag frågade lite om det, du kan tyvärr inte bada..
 
han sa att jag absolut måste vänta 3 veckor med att bada i havet, och 2 månader med att bada i pool med klor.. :( :( 
Gilla
AgnesS

AgnesS

Kvinna ·

Ja jag misstänkte de.... Får bada till magen helt enkelt... Men va sa han om att sola?? Om man ligger ner på rygg kan de inte spela så jättestor roll att inte sportbhn är på tänker jag??
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Pratade med en sköterska om solning när jag låg på uppvaket för några dagar sen. Hon sa att det är helt okej att sola brösten i bikini bara man skyddar ärren noga.
Gilla
AgnesS

AgnesS

Kvinna ·

Tack!!
Gilla
Pankie

Pankie

Kvinna ·

men får man ta av sportsBH:n ? trodde den skulle vara på i 3 månader ?
Jag ska utomlands 3 veckor efter min operation, alltså 4e veckan av läkning..
 
kommer jag då kunna sola i bikini ? då skulle jag bli överlycklig ! inte så kul att gå runt på cypern
med en fet sportsbh.. :/
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Klart du kan ta av sportbhn några timmar :) Freya deco soft cup är ett tips på bygellös bh att använda istället för sportbh om du vill vara lite finare nån gång. Känns ju inte jättekul med tjocka band under en klänning.. ;) 
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem