Kluddan82
Kvinna ·
23 mar, 2021
Sova och kläder efter bröstlyft/förstoring
BröstförstoringHar läst en del inlägg kring hur ni sover efter en operation. Är det så att alla måste sova uppallade i sängen för att kunna andas/sova ok ? Bomba med era erfarenheter :) Sen vad för tips kring vad för tröjor som man behöver inhandla innan operation som man enkelt kan få på sig :)
Sortera efter
Cliopatra
Kvinna ·
23 mar, 2021
FLUXDROPS
Kvinna ·
23 mar, 2021
Kluddan82
Kvinna ·
23 mar, 2021
Hej!
Jag satt-sov i soffan de första 4 nätterna för att det gjorde väldigt ont att ligga raklång. Man har svårt att t ex gå helt upprätt i början (jag hade) och därmed svårt att ligga ner. Även ont att ta sig upp från liggande! Tog nog ett par veckor innan jag kunde ligga ner helt i sängen.
Ang tröjor så gärna med dragkedja och ej dra över huvudet. Funkade med linnen som jag liksom klev i och drog upp över benen ?
Spännande! Kommer att gå bra men lite knöligt i början. En sak jag inte hade räknat med var att rörelsen till att vrida på sig och ta toapapper skulle vara så jobbig ? Eller trycka ner pumptvålen..
Cliopatra
Kvinna ·
23 mar, 2021
FLUXDROPS
Kvinna ·
24 mar, 2021
Kluddan82
Kvinna ·
24 mar, 2021
Tips! Stoppa kuddarna under madrassen, blir mindre knöligt samtidigt som du kommer upp lite!
Jag tror inte att man för själva sovandets skull behöver ha en massa kuddar, men det gör det betydligt lättare att ta sig ur sängen (dagens svåraste moment) :P