Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
undefined profilbild

Anonym användare

08 okt, 2011

Sova som man vill..?

Andra bröstoperationer

Jag har alltid sovit på mage, å kan bara sova på mage..
Nu är det typ 1 ½ vecka sen jag opererade mej å det har inte blivit många timmars sömn under denna lååååånga tid..

Får man sova på sidan, lite överhängande på mage..?
Jag har "testlegat", å det gjorde inte ont.. Tvärt om.

Så frågan blir ju helt enkelt, får jag sova som jag vill, eller ska jag behöva klippa av skiten så jag kan få lite sömn.
För inte nog med sömnasvårigheterna, så har man ju åkt på en sån där trevlig op-depression oxå, å den lär ju hänga över en som ett förbaskat jävla murrigt måln om jag heller inte ska få lite sömn..

Så ge mej nu ett bra besked nån, annars får jag väl klippa två hål i madrassen å gräva ut allt innehåll, sen låta tuttarna sjunka ner i min då hemmagjorda "sov-på-mage-efter-tutt,op-säng".. :-/

11

Sortera efter

Peggy

Kvinna ·

08 okt, 2011

Min kirurg sa att jag skulle sova som det var bekvämt! Inte på rygg för länge då ryggen tar lite stryk..

Gilla

Anonym användare

08 okt, 2011

Det var ett svar i min smak :) Tack

Gilla

Gwyneth

Kvinna ·

08 okt, 2011

Hahaha... vilket härligt inlägg TS. Fast jag förstår din frustration!

Jag opade mig för 10 dygn sen och igår började jag sova på sidan! Såååååå skönt!

vad kan hända? - tänker jag. Jag rör ju mig långsamt och försiktigt och ligger ju inte direkt på implantaten. Tror det är lugnt.

Sov gott ;)

Gilla

Pumagirl

Kvinna ·

08 okt, 2011

kan du sova på sida så är de nog lungt ja menar kroppen sägger ju ifrån om det inte går eller gör ont... sov som du sover bäst :) hur länge sen op föresten?

Gilla

Anonym användare

08 okt, 2011

Fler inlägg som piggade upp mej lite. Då får jag väl svårt att sova inatt igen. ;)
Nädå.. Tack för era svar, nu vågar jag kasta bort några kuddar å lägga mej bekvämt.

Gilla

Nemi

Kvinna ·

10 okt, 2011

Efter 10 dager fick jag sova precis som jag ville, även på mage om jag kände för det..vilken jag inte gjorde ;) men där sova på sidan, spinna ja allt som inte gör ont. Så sov på sidan så mycket du vill =)
Gilla

Peggy

Kvinna ·

10 okt, 2011

jag var på återbesök idag. kirurgen sa att man kunde sova på mage efter 4 veckor... men som med allt annat, alla säger olika!

Gilla

kami

Kvinna ·

11 okt, 2011

Jag var på återbesök hos min kirurg i fredags 10 dagr efter min op och till mig sa han att jag skulle vänta minst 3 veckor för at låta inplantaten  ligga på plats men sköterskan innan jag åkte hen sa 1 vecka så det är precis som före gående talar säger, det är tydligen olika från läkare till läkare.

Gilla

Smulan

Kvinna ·

11 okt, 2011

låter ju lite drastiskt att klippa hål i madrassen? ;P kan du inte göra som de gör hos massören? Och bolla upp med kuddar ovanför och under brösten så att de inte får all tyngd på sig när du ligger på mage?
Gilla

Anonym användare

11 okt, 2011

Min kirurg sa att så länge det inte gör ont att ligga på sidan är det ok. Det låter ju logiskt iallafall. När man kan ligga  på mage vet jag däremot inte.

Gilla

Anonym användare

11 okt, 2011

Hej alla.
Ja det är mycket som alla säger olika om med detta med plasttuttarna över lag.
Man känner ju sej helt vilse. Gah..

Nä, inte klippa hål i madrassen inte. Det skulle ju bli jobbigt i längden. ;)
Men har lyckats bra med att sova på sidan.
Så nu är man genast på bättre humör.
Så tankarna på att klippa av tuttarna eller göra sönder madrassen har släppt nu ;)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem