Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
LittleBetsie profilbild

LittleBetsie

Kvinna ·

09 sep, 2012

Spända senor eller vad kan det vara??

Bröstförstoring

Hej!

hoppas någon känner igen sig och kan lugna mig lite...!

jag gjorde en bröstförstoring för tre veckor sen och sen några dagar har jag märkt att när jag sträcker på mig så är det som "trådar" under huden som spänns från ärret(under bröstet)  och neråt magen. De både syns och känns och det känns lite ömt, känns skitskumt! usch är detta normalt?? tror ni det släpper?

Får ta och ringa kliniken imorgon tror jag minnsann...:/

5

Sortera efter

Rosenknopp

Kvinna ·

09 sep, 2012

Låter som mondors cord! Ingen fara det går över av sig själv efter en tid :)
Gilla

lillamig

Kvinna ·

09 sep, 2012

Jag har samma och det är stygn som löses upp efter 6-8 månader. Jag har tre spända strängar under vart bröst. Från ärret och ner mot magen.
Gilla

Doris

Kvinna ·

09 sep, 2012

Oj, är det fler som har så?! Trodde min kirurg hade sytt något stygn för hårt så att det blivit någon sammanväxning. Det ser ganska äckligt ut faktiskt :/
Gilla

LittleBetsie

Kvinna ·

09 sep, 2012

TACK för era svar! Nu kan jag sova gott inatt ;-) hemskt vad man kan skrämma upp sig själv... men det låter ju rätt troligt att det är samma :)

Gilla

sia78

Kvinna ·

09 sep, 2012

jag har samma men en sena från armhålan där jag har snittet..ner mot armvecket, kan inte sträcka armen rakt.

Ingen fara fick jag till svar, men det gör skit ont

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem