Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Vert profilbild

Vert

Kvinna ·

24 okt, 2019

Spänna bröstmuskeln efter op?

Bröstförstoring

Hej! Kom precis hem från operationen. Allt gick bra men har såklart ont just nu. Jag ligger och sover i soffan inatt men tar mig upp själv osv eftersom jag måste upp under natten ibland. Är det farligt/dåligt att spänna bröstmusklerna? Det gör ju ont när jag tex ska ta mig upp ur soffan själv, och även efteråt. Men känns svårt att komma undan att spänna dem också?

3

Sortera efter

TyTy

Kvinna ·

24 okt, 2019

Försöka att inte använda dem, om du har udner bröstmuskeln är den ju uppskuren och behöver få läka ifred. Använd mycket kuddar bakom ryggen i alla lägen så du lättare kommer upp med bålstyrka. Jag brukade använda benen som hävtyngd genom att hänga ut det ena över sängkanten, upptäckte då at tjag fick in foten under fönsterblecket och kunde då enklare hålla emot där o ta mig upp, haha Har även läst tips om att knyta fast ett rep/snöre vid fotändan på sängen så man har en ögla lirka in foten i och således kunna ha något att "hålla emot". Klart att man inte klarar sig helt utan att använda dem det minsta lilla, men försök hitta sätt där du undviker det så mycket du kan. Och grattis till boobsen! =)
Gilla

Vert

Kvinna ·

24 okt, 2019

TyTy skrev:

Försöka att inte använda dem, om du har udner bröstmuskeln är den ju uppskuren och behöver få läka ifred.
Använd mycket kuddar bakom ryggen i alla lägen så du lättare kommer upp med bålstyrka. Jag brukade använda benen som hävtyngd genom att hänga ut det ena över sängkanten, upptäckte då at tjag fick in foten under fönsterblecket och kunde då enklare hålla emot där o ta mig upp, haha

Har även läst tips om att knyta fast ett rep/snöre vid fotändan på sängen så man har en ögla lirka in foten i och således kunna ha något att "hålla emot".

Klart att man inte klarar sig helt utan att använda dem det minsta lilla, men försök hitta sätt där du undviker det så mycket du kan.

Och grattis till boobsen! =)

Tack så mycket för tipsen! Tack snälla! Jag är jätteglad verkligen! Valde tillslut Nordiska Kliniken! Det blev 500 cc hög profil, hade tänkt 400-424 först. Men Mattias tyckte till och med att jag kunde ha 550 cc. Väger bara 60 men är ändå 174 och har relativt breda axlar, så jag tyckte det såg bra ut ändå! Jag hoppas det blir bra. Hur stora hade du från början? Jag hade 75A, ser att du valde 400 cc så resultatet kanske blir relativt lika för oss! Tycker dina ser så fina ut! Nojjar så mycket bara. Sover alltid med höga kuddar, men då blir det att jag varje gång måste ta i med bröstmuskeln för att komma upp. Är det bättre om man tar sig upp genom att sätta händerna bakom ryggen och hjälper sig själv upp på det viset tror du? Var iallafall ute förut i en timme och gick superlångsamt, och försöker att inte byta position allt för ofta så bröstmusklerna inte används för mycket! Tog även enda handen in under bh:n igår utan att tänka på det, nuddade inte ärren tror jag. Hade inte tvättat handen och nojjar då att det kom bakterier, haha.. men antar att kroppen är bra skyddad tack vare descutan? Har inte bytt sängkläderna mer än kvällen innan op, men sånna saker kanske inte behövs nu? :) Baddade du med papper under armarna? Kan man börja använda deo nu dagen efter op?
Gilla

TyTy

Kvinna ·

28 okt, 2019

Vert skrev:

TyTy skrev:

Försöka att inte använda dem, om du har udner bröstmuskeln är den ju uppskuren och behöver få läka ifred.
Använd mycket kuddar bakom ryggen i alla lägen så du lättare kommer upp med bålstyrka. Jag brukade använda benen som hävtyngd genom att hänga ut det ena över sängkanten, upptäckte då at tjag fick in foten under fönsterblecket och kunde då enklare hålla emot där o ta mig upp, haha

Har även läst tips om att knyta fast ett rep/snöre vid fotändan på sängen så man har en ögla lirka in foten i och således kunna ha något att "hålla emot".

Klart att man inte klarar sig helt utan att använda dem det minsta lilla, men försök hitta sätt där du undviker det så mycket du kan.

Och grattis till boobsen! =)

Tack så mycket för tipsen! Tack snälla! Jag är jätteglad verkligen! Valde tillslut Nordiska Kliniken! Det blev 500 cc hög profil, hade tänkt 400-424 först. Men Mattias tyckte till och med att jag kunde ha 550 cc. Väger bara 60 men är ändå 174 och har relativt breda axlar, så jag tyckte det såg bra ut ändå! Jag hoppas det blir bra. Hur stora hade du från början? Jag hade 75A, ser att du valde 400 cc så resultatet kanske blir relativt lika för oss! Tycker dina ser så fina ut!

Nojjar så mycket bara. Sover alltid med höga kuddar, men då blir det att jag varje gång måste ta i med bröstmuskeln för att komma upp. Är det bättre om man tar sig upp genom att sätta händerna bakom ryggen och hjälper sig själv upp på det viset tror du? Var iallafall ute förut i en timme och gick superlångsamt, och försöker att inte byta position allt för ofta så bröstmusklerna inte används för mycket!

Tog även enda handen in under bh:n igår utan att tänka på det, nuddade inte ärren tror jag. Hade inte tvättat handen och nojjar då att det kom bakterier, haha.. men antar att kroppen är bra skyddad tack vare descutan? Har inte bytt sängkläderna mer än kvällen innan op, men sånna saker kanske inte behövs nu? :)

Baddade du med papper under armarna? Kan man börja använda deo nu dagen efter op?

Vad kul att det känns bra! =) Jag tror som sagt det bästa är att inte använda armarna så långt det bara går. Om du känner att du börjar spänna bröstmusklerna i en rörelse för att ta dig upp, så försök hitta ett annat sätt för att vara på säkra sidan. Har du alltså snittet i bröstvecken? Då är det nog ingen fara att använda deo. Och tror inte du behöver vara orolig för bakterier om du bara snuddat lite. Descutanet tror jag inte skyddar så mycket efter man använt det, utan mer att det tar bort det som fanns på kroppen när du använde det så att säga, men jag tror verkligen inte det är någon fara. Och vad gäller sängkläder kan du ju byta dem som vanligt nu, men hellre lite oftare är mer sällan. Och ja, men din längd så har du ju möjlighet att bra upp lite mer cc, kommer nog bli kanon!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem