
sandra1987
Kvinna ·
Sport-bh Proforma?
Hej!
Har sett "bh:n" man får precis efter op på proforma, med knäppning i fram.. Hur länge ska man ha den och får man byta sen till en egen? Finns det några speciella krav på sport bh eller säljer dem där?
Jag opades på Strandkliniken och där var man lindad + en tunn mjuk bh över den första veckan, sen fick man köpa en speciell sport bh där (jag hade med mig en och visade henne vad jag hade köpt men hon sa "nej nej" och tog fram en av de hon sålde, så ja vet inte om hon sa nej bara för att sälja sin egen men så var det i alla fall..)
Så nu undrar jag hur proforma gör, säljer de där elelr ska man köpa en egen och vilka krav har de?
Tacksam för svar =)
Sortera efter

goorgeous
Kvinna ·

Anonym användare

Juli11
Man ·

goorgeous
Kvinna ·
hur många dagar väntade du innan du bytte till abecitas ?

Juli11
Man ·

goorgeous
Kvinna ·
okej då är det nog lugnt för mig att byta nu, dag 5 :) tänkte göra som du, att jag fortsätter åtminstone sova med proforma bhn :)

Sharon
Kvinna ·
Bästa alternativet skulle jag tro är att följa instruktionerna man får med sig från kliniken....

Anonym användare

g.salguero
Kvinna ·
Gammal tråd men jag provar ändå. :)
Nån som köpt sin egen sportbh och vet vilket stöd den ska ha?
I så fall Hur visste ni vilken storlek ni skulle ha och var köpte ni den ifrån?

Redheadthing
Kvinna ·
bra tråd, men tror man får kolla med just den kliniken/kirurgen vad dom rekomenderar.

Linnsus
Kvinna ·

Amazoon
Kvinna ·

_veroniCa_
Kvinna ·
Jag ska op mig hos Calle på Proforma snart. Han sa att man skall ha på sig den sportbhn man får med/på sig från Proforma sedan skall man köpa en sportbh med vadderade kupor med bra stöd. INTE en sportbh som plattar till brösten. Den skall man gå med HELST 1 år. Sedan kan man börja använda bygelbh eller vad man nu vill.
jag undrar samma sak! jag opades på proforma för 4a dagar sen och deras behå får man ju direkt på sig under operationen och den ingår i priset.. men jag tycker inte alls att den sitter bra :( igår köpte jag en abecita sport bh med knäppning bak men har inte börjat använda den än för jag är så osäker på vilken behå man ska ha såhär i början av läkningen... det örjan sa till mig var att jag skulle ha "proforma bhn" på mig i en vecka och sedan kan jag gå topless några timmar under dagtid, har återbesök om 3 veckor och då ska vi snacka mer om bh :)