Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

jenneloppan

jenneloppan

Kvinna ·

Spraytan/BUS efter op?

Bröstförstoring

Det har gått 11 dagar sedan min op, har alltså fortfarande stygnen kvar (ska tas bort på måndag). Jag känner mig så fruktansvärt blek haha, så funderar på att smörja in mig i lite brun utan sol/ alternativt solduscha.. Borde väl vara ok så länge det inte hamnar något i "operationsområdet"??

5

Sortera efter

lajka

lajka

Kvinna ·

Om du inte smörjer på snitten kan det ju omöjligt vara någon fara. När väl allt börjat läka, och inget sår är öppet kan man säkert smörja in sig där också eftersom det försvinner efter ett tag.
Gilla
LillSofy

LillSofy

Kvinna ·

Jag undrar också detta. Vill SÅÅÅÅ gärna BUSa igen haha. Men vågar inte riskera ärren. Även om man tejpar så kommer det väl vatten i (och därmed BUS) när man duschar? Jag har såna stygn som ska falla själv. Men undrar när ärren är så pass läkta att man inte behöver "passa dom" om ni förstår vad jag menar. Går och tänker på det hela tiden 😐

Gilla
LillSofy

LillSofy

Kvinna ·

Hur gjorde du TS? Frågade du kirurgen eller gjorde det ändå? 🙂

Gilla
jenneloppan

jenneloppan

Kvinna ·

Hej tjejer :) Jag "busade" ändå, men inte på tejpen/stygnen. När jag var på proforma och tog bort mina stygn för 2,5-3 veckor sedan så frågade jag faktiskt och de sa att så länge stygnen är läkta så kan man ha BUS och gå på spraytan, men byta tejpen efteråt kan ju vara bra då den blir ganska äcklig ;)
Gilla
Marina

Marina

Kvinna ·

Jag frågade en tillverkare på en mässa en gång och de sa att produkten inte går ner så djupt i huden att den påverkar ärr, (så länge ytan är väl läkt tänker jag - annars skulle jag inte riskera att få¨nåt alls" i såret!).

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem