Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
AnnaMh.eriksson profilbild

AnnaMh.eriksson

Kvinna ·

01 mar, 2015

Stanna över natten eller inte ?

Bukplastik

Hej. Jag ska operera mig på Plastikakademin i Linköping och jag kommer göra en full bukplastik och bröstlyft. Man får åka hem redan samma dag men jag tror jag vill stanna en natt. MEN då får man boka in sig en natt på hotellet i samma byggnad. Någon som gjort det på samma ställe ?

Känns tryggare på något sätt att stanna 1 natt..

2

Sortera efter

Fit4Life

Man ·

01 mar, 2015

Hmmm ... har inte gjort det där men skulle definitivt avråda från att åka hem direkt. Det är ett stort ingrepp och du vill känna dig trygg med att kunna få hjälp med praktiska saker som toabesök och även att kunna hantera smärta direkt efter operationen. Jag hade definitivt bokat hotellösning och även kollat så att du har tillgång till att kalla på sjuksköterska under natten. Lycka till med ditt ingrepp !!!!
Gilla

Nilla

Kvinna ·

01 mar, 2015

Vilken skillnad det är. På akademikliniken i stockholm så stannar man 2 nätter vid stor bukplastik.

de har då läkare där hela dygnet så det känns tryggt, jag skulle valt att stana på hotellet men bara om det finns sjukvårdspersonal tillgänglig under natten.

lycka till

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem