Mini-undersökning: har du gjort ett bröstlyft? Missa inte att svara anonymt här!

Sema

Sema

Kvinna ·

Stl i Freya, är alla samma?

Kläder: operationsplagg, BH mm
Det pratas mycket om att olika märken är stora eller små i storlekarna. Gäller det alltid alla bh i samma märke även om det är olika modeller? Tex. har jag 65F i Freya deco, borde jag då kunna köpa 65F i alla freya?
10

Sortera efter

9April

9April

Man ·

Nej, även Freyorna skiljer sig! Jag har 65 FF i Freya deco pludge ( eller va den heter) o 65 G i den bygellösa. Alltså skiljer det en halv stl där.
Gilla
Sema

Sema

Kvinna ·

Vad tråkigt, jag som trodde det fanns en genävg till att hitta bh som sitter bra... ;-) då är det alltså bara att prova, prova och åter prova...?
Gilla
9April

9April

Man ·

Ja det rekommenderar jag i alla fall.
Gilla
GoldenHeart

GoldenHeart

Kvinna ·

Jag har 60G i både Deco Plunge och den bygellösa.. så det kan nog vara olika från person till person också. 
Gilla
Flisan69

Flisan69

Kvinna ·

Vad motsvarar dubbel F ?
Gilla
9April

9April

Man ·

Det vet jag!! Haha;-) dubbel F är itt emellan F och G. Jag har nämligen just den storleken i min Freya.
Gilla
9April

9April

Man ·

Mitt imellan...skulle det stå.
Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Flisan69 skrev:
Vad motsvarar dubbel F ?
 
FF = H i uk-storlek men Freya verkar inte översätta så :s
Gilla
Flisan69

Flisan69

Kvinna ·

Jag beställde en freya soft svart som de flesta tycks ha här inne i F men hemma har jag G. Blandade känslor. Tycker att kupans passform är lite vek/mjuk. De sluter liksom inte om bröstet utan lämnar ett litet vakum undertill i kupan så det känns som om man får lite hängpatte innuti. Haha om ni förstår. Syns inte men jaja kanske ska vara så.. Blev rek att ta F istället för G. Rätt eller fel? Någon som förstår vad jag menar?
Gilla
Flisan69

Flisan69

Kvinna ·

Tack Tin och 9April
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem