Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Zamillaj

Zamillaj

Kvinna ·

Stor bröstförstoring på bellakliniken

Bröstförstoring

Hej! Jag skulle behöva lite hjälp, gjorde en bröstförstoring 2010 och det lades in 450cc av eurosilicon. Problemet va att jag hade ett bröst som va betydligt mycket mindre än det andra. I början va dom väldigt lika men ju längre tiden gått så skiljer det minst en storlek på dom. Känns även som att implantaten sitter så långt in på nåt vis så det ser verkligen inte ut som att jag har 450cc nu. Har bokat en operationstid nu på bellakliniken 21 augusti men har svårt att komma fram till vilken storlek jag ska ha. Hade tänkt mig 650cc eller 725cc motiva round corsé. Har mailat massor med dom och mätt ut med ris. La i 6dl i varje och har provat med bara bh och kläder och det ser bra ut tycker jag, men 450 plus 600 är 1050 och då stora hade jag väl inte riktigt tänkt mig. Mailade med Johan och han tyckte det såg bra ut och tror att det kommer att passa mig bra. Han skrev att en del patienter behöver stora implantat för att kroppen sväljer så mycket volym och för att få de resultat jag vill ha så behöver jag kanske 1050cc. Ska prova ut riktigt innan operationen då jag kommer ha en riktig konsultation då eftersom jag har onlinekonsultation nu eftersom jag bor så långt bort. Men jag bet inte om jag ska ta 725cc, 825cc, 925cc eller 1050cc. Finns det någon som har några av dessa storlekar som jag kan få lite tips av hur jag ska tänka? C

5

Sortera efter

Viola78

Viola78

Kvinna ·

hej jag gjorde ett implantat byte nu den 23 maj..jag gick från mentor 700cc high profile till motiva round corse 825cc... fråga på vad du vill veta!!
Gilla
Zamillaj

Zamillaj

Kvinna ·

Tack för svar! Är du nöjd över ditt byte? Hur kom det sig att du inte gick upp större nu?
Gilla
Viola78

Viola78

Kvinna ·

svårt veta än..dom sitter högt..o ja har bröstband..så kan inte veta än..ja vill inte ha så mkt större..jag är rätt smal..
Gilla
Zamillaj

Zamillaj

Kvinna ·

Blev det stor skillnad när du bytte från high profilet till corsé?
Gilla
Viola78

Viola78

Kvinna ·

jag har ju bröstband nu för dom sitter väldigt högt än..3v o2dagar gamla.. har svårt avgöra det än..måste vänta lite till för att kunna avgöra det..
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem