Inaa
Kvinna ·
06 jun, 2012
Storlek efter op?
BröstförstoringHej alla tuttlisor;) Jag ska op 9/7 på Proforma Clinic hos Örjan Gribbe. I dagsläget har jag typ obefintliga bröst. Jag ska op in mentor- runda- high profile 500. Är det nån som vet vart jag kommer hamna efter op? Alltså vilken bh storlek? Implantatet ska sitta bakom mukeln.
Sortera efter
Miss_V
Kvinna ·
06 jun, 2012
Anonym användare
06 jun, 2012
Barbafin
Kvinna ·
06 jun, 2012
Opticruise
Kvinna ·
06 jun, 2012
Vad har du för bh-stl idag?
Jag hade 70B innan op,lade in 550 och ligger idag på 65H ..
Inaa
Kvinna ·
07 jun, 2012
Mina mått har jag inte riktigt koll på. BH storlek är ungefär 65a. Fast jag vill påstå att jag är i princip helt platt. Har aldrig egentligen köpt en bh som passar mina bröst, utan jag har köpt sånna som gör att det ser ut som att jag har bröst (med kläder på alltså).
Jag får tacka så mycke för alla svar. Fast jag känner mig fortfarande väldigt förvirrad:P
Man vill ju varken ha för stora eller för små... Svårt de här..
Inaa
Kvinna ·
07 jun, 2012
.
Inaa
Kvinna ·
07 jun, 2012
Åååh så roligt! Lycka till själv! Fast jag antar att du är klar vid de här laget=)
Berätta gärna hur allt har gått sen, när du orkar! Och om du är nöjd med Gribbe=)
PowerS
Kvinna ·
07 jun, 2012
Med mina 500/550-imp. mentor högprofil bakom muskeln fick jag 70G/65H. Hade 70B innan dess.
Anonym användare
20 jun, 2012
lillatjejen
Kvinna ·
20 jun, 2012
Jag ska med operera mej den 9/7 ska lägga in 500cc hp bakom muskeln! Vad roligt att det e flera som ska operera sig samma dag,. ska med till proforma och det e Örjan som ska op mej! :D
Anonym användare
21 jun, 2012
Inaa
Kvinna ·
25 jun, 2012
Åh, va kul Caroline och lillatjejen! Jag har precis alldeles nyss betalat in pengarna till dom=)
Fast jag har tänkt om lite gällande storleken, de blir nog 550cc istället för 500 som jag hade tänkt.
Låter sjuuukt stort, men de blir nog bra.. Hoppas jag=)
lillatjejen
Kvinna ·
01 jul, 2012
Vad roligt Caroline, då kanske vi ses nästa måndag då :) Ska bli så skönt att det äntligen ska bli av! :) Jag kanske ska ändra mig till 450 isället, är så sjuk osäker på mitt val. Trornog jag kommer bestämma mig i sista sekund. HAHA! Inaa skönt att du betalat, det sved ju lite på kontot när man skickade iväg pengarna men man investerar ju endå en sjukt nödvändig sak för att kunna må bättre själv. Pirrar i magen när man tänker på det, fast på ett bra sätt :)
Anonym användare
01 jul, 2012
lillatjejen
Kvinna ·
02 jul, 2012
Okej ja vi får verkligen hoppas att hon inte smittar dej! Ja jag pratade med proforma idag och fick min tid ska vara där 07:45 Vilken tid ska du vara där?:) Och då frågade jag om det var okej att byta stolek på själva operationsdagen och det var okej. Så tror faktist jag kommer tar 450cc istället för 500. Nu är det exakt en vecka kvar tjejer! Hoppas vi ses där :)
Anonym användare
03 jul, 2012
Anonym användare
03 jul, 2012
Trollmamma
Kvinna ·
03 jul, 2012
jag tog min sista cigg 1 vecka innan operationen.... Jag va så motiverad till det eftersom jag vet att rökning kan skada mer i läkningprocessen än vad det hjälper... Jag känner av röksug efter 3 veckor men hållt mig borta helt från cigg =) Och hoppas att jag klarar längre tid =) Finns ju egentligen inget pos med det,man är beroendet av nikotin och det psykologiska =)
Hitta något som motiverar dig med så lyckas du nog. =) de säger ju att man inte ska röka en vecka före och en vecka efter operation för att läkningen ska gå bättre.. Sen så får man högre blodtryck och grejer av rökningen med...
Anonym användare
03 jul, 2012
Trollmamma
Kvinna ·
03 jul, 2012
Ja så kan det ju vara med... Jag har slutat tidigare också när jag hittat motivation... Framför allt när jag va gravid jag slutade då efter att testet va klart och höll upp hela graviditeten och amning och en tid efter det med men sen trillade jag dit igen... Men det e svårt att hitta motivationen..
Nåt kanske kan vara att motverka att få röda ärr... och att du blöder mkt under operationen? Och att din hud blir mkt fräschare utan cigg ? =)
Vad har du för mått? och bhstorlek innan? Omöjligt att säga annars! Har hört att man ska räkna 1 kupstorlek större för varje 100cc. Av min erfarenhet blir de något mindre än så, hade 70c innan (men såg jättesmå ut) och har nu 70DD eller 70E