
Maria_76
Kvinna ·
Stretchövningar efter op och fler som blivit hårda i magen av Oxycodone?
Hej! Här kommer två frågor från en rätt nyopererad, 18/12 (två dagar sedan)! Har någon något tips om hur jag kan stretcha? Jag tror att jag fick instruktioner men var så snurrig då :) upp med armarna-någonting... Jag har ont så klart men kan röra på armarna rätt bra och har just promenerat 45 min (sakta). Och så undrar jag om någon har tips vad göra mot hård mage pga morfinpreparatet? Jag har fått Oxycodone. Har just köpt Movicol, men tar gärna emot fler tips! Aj aj...!
Sortera efter

LuMa0399
Kvinna ·

Tagitbeslutet
Kvinna ·

Maria_76
Kvinna ·

LuMa0399
Kvinna ·

hejsanhoppsam
Kvinna ·

SoLi-3
Kvinna ·

sosu
Kvinna ·
Ett bra husmorsknep är blötlägga hela linfrön i ett glas med vatten. Låt de svälla och drick sedan en gång per dag. Också äta några katrinplommon om dagen.
Hoppas era magar kommer igång snart... lider med er. Men en tröst är att det endast är tillfälliga besvär. Snart är ni på banan igen!

Ivanna81
Kvinna ·

Maria_76
Kvinna ·
Tack för era tips! 👍
Jag tog sista (?) morfintabletten igår kl 06, bara kört alvedon sen samt fyndade Movicol på apoteket så imorse blev det lite, lite bättre... Ska prova linfrön och Oxytarm annars, tack för tipsen! (Har kokat ihop lite katrinplommonpuré men tycker inte att det händer så mycket).
Hur länge har ni kört med morfin-smärtstillande? Undrar om det är vanligt att det gör olika mycket ont olika dagar, beroende på var i läkeprocessen kroppen är? Hoppas kunna klara mig utan morfinet, hu. Efter knappt två dygn efter op på morfinabletterna så kan man säga att bipacksedel-biverkningen "onormala tankar" verkligen dök upp, haha herregue!

eee123
Kvinna ·
Jag är inne på min 6e dag som nyopererad idag :) Jag hade en rent utsagt hemsk läkningsprocess och kunde inte gå utanför dörren förrän dag 4🙁Dag 4 kom även magen igång igen.
För mig hjälpte det iallafall att dricka massa kaffe på morgonen, därefter har det skött sig självt!🙂
Jag åt min sista morfin-tablett igår morse (fick hämta mer på kliniken pga min smärta) så tog alltså i 5 dagar!

LuMa0399
Kvinna ·

Marina
Kvinna ·
Morfinpreparat (Oxynorm, Oxycontin,Tradolan, Tramadol m fl) gör lätt att man bir hårdi mgen måga känner sig uppsvällda runt magen efter op.
Movicol etc, Laktulos eller nämnda huskurer kan hjälpa liksom att gå ut och gå om klarar det.
Stretchövningar ska man låta bli om inte kirurgen har ordinerat det. Musklerna är delvis uppskurna, och att börja dra i dem inna de läkt är inget jag rekommenderar.

LuMa0399
Kvinna ·
Morfinpreparat (Oxynorm, Oxycontin,Tradolan, Tramadol m fl) gör lätt att man bir hårdi mgen måga känner sig uppsvällda rnt gen efro.
Movicol etc, Laktulos eller nämnda huskurer kan hjälpa liksom att gå ut och gå om klarar det.
Stretchövningar ska man låta bli om inte kirurgen har ordinerat det. Musklerna är delvis uppskurna, och att börja dra i dem inna de läkt är inget jag rekommenderar.

Äntligen70
Kvinna ·