Netnic
Kvinna ·
09 mar, 2022
Sutur kvar i ärret
BröstförstoringJag har vad jag tror är en sutur som sitter kvar i mitt ärr. Har försökt att dra bort den med pincett men den sitter verkligen fast. Förstår att jag ska kontakta min klinik men undrar om ni har erfarenhet av detta? Vad gör de åt det på kliniken? Är inte så pigg på att på nytt skära i mina "fina" ärr.
Sortera efter
Angeli73
Kvinna ·
09 mar, 2022
Jag hade flera inre stygn som leta sig ut från ärret fast det hade läkt utvändigt. Kliniken sa att jag kunde dra försiktigt i dom eller klippa av så nära huden som möjligt, vågade inte det själv så de gjorde det på kliniken, tog bara en pincett och det kändes inte.
Men du kanske är sydd utvändigt med sådana stygn som inte löses upp av sig självt? Hoppas du inte har så långt till din klinik så de bara kan få bort suturen lite snabbt ?
Gilla
Netnic
Kvinna ·
09 mar, 2022
Tack för ditt svar. Har absorberande stygn men kanske är det så att om de kommer ut så kan ju inte kroppen absorbera det. Har försökt att dra loss de men det sitter väldigt fast. Tänkte avvakta någon dag o sedan kontakta kliniken. Kan ju också passa på att fråga hur lång tid det kan ta innan mitt ena bröst släpper från muskeln. Det ena bröstet är mjukt och följsamt men det andra något hårdare o sitter högre. Bara 1 mån sen operation så jag bör nog bara ha is i magen.
Gilla
Angeli73
Kvinna ·
10 mar, 2022
Exakt, de absorberas ju bara på insidan och därför brukar det vara lätt efter ett tag att dra ut bara men jag försökte dra lite försiktigt hemma först men när det inte lossna så vågade jag inte mer, tycker det är läskigt ? Men annars trillar säkert stygnen bort efter en tid ändå ?
Ja det andra bröstet behöver kanske lite mer läktid ??
Gilla
Shafali
Kvinna ·
10 mar, 2022
Hur menar du, "släpper från muskeln" ingen har förklarat detta för mig, vad kan jag vänta mig?
Gilla