Välkommen till nya Plastikoperationsforum
sockerpullan profilbild

sockerpullan

Kvinna ·

21 jun, 2012

Svamp i underlivet

Övrigt ämnesrelaterat

Håller på att bli galen..! Äter just nu pencillin och har fått svamp. Får det väldigt ofta när jag äter pencillin. HUR FÅR MAN BORT DET? Har tagit pevaryl alla andra ggr och det har funkat. Men har läst att man kan bli immun mot det om man tar det för ofta, och jag fick svamp för nån månad sen (pga. pencillin) och använde då pevaryl. Det gick över men vågar jag ta det igen? Har aldrig gått till en läkare utan bara själv konstaterat att det är svamp pga. klåda, svullnad, gryninga flytningar och rodnad. Har pevarylkräm hemma men svampen sitter ju både inne i slidan och utanför. Har smörjt in och hoppas det kliar mindre iaf.. Yogurt, fil osv. funkar inte på mig :( Andra tips? Tror jag blir galen snart!!

Sortera efter

e-licious profilbild

e-licious

Kvinna ·

21 jun, 2012

Kanske för att pencillin justi nnehåller svamp? :P hehe..
ne men ärligt.. jag har ett rent helvete när jag också väl har detta.. och jag brukar dricka överdrivet mkt tranbärsjuice, samt citronvatten. finns nog ingen bättre hemmakur, jo smörja in underlivet med filmjölk skall också tydligen funka :) haha..

Finns också piller som du kan köra upp i underlivet.. pevaryl tror jag dom heter. 6dagars kur. skitbra är dom!

0 Gilla

nami profilbild

nami

Kvinna ·

21 jun, 2012

vanlig extra virgin oliv olja brukar hjälpa mot mig, men tvätta inte för ofta!! mitt brukar inte gå bort med varken pevaryl eller canesten men jag anser ändå canesten som bättre. jag får piller mot det av min gynekolog! försvinner nästan på en dag men du får ta pillerna en länge tid. det är ett helvete! din stackare!

0 Gilla

e-licious profilbild

e-licious

Kvinna ·

21 jun, 2012

DRICK MYCKET CITRONVATTEN OCH TRANBÄRSJUICE! bästa kuren! :)

0 Gilla

Dorpan profilbild

Dorpan

Kvinna ·

21 jun, 2012

Ring din kirurg så kan han eller hon skriva ut ett recept. Väldigt vanligt att få svamp av penicillin. En tablett du behöver ta bara.

0 Gilla

Harley profilbild

Harley

Kvinna ·

21 jun, 2012

Sist jag fick en elak svampinfektion fick jag åka till akuten (storhelg) och då fick jag en mirakeltablett, blev av med besvären på ett dygn. Så ring din läkare, de kan skicka ett recept direkt till apoteket!

0 Gilla

Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem