
boobilicious84
Kvinna ·
Svårt att somna
Är det någon annan än jag som har/hade väldigt svårt för att somna natten då ni opererades? Kanske sov jag för länge efter narkosen/op. Men det är inget man kan styra över. Men nu är kl strax 01.00 och jag är hur pigg som helst :-( Det trycker mot bröstet, främst mellan brösten där bygeln på bh:n går ihop. Usch men brösten värker inte så. Bara ömt! Undra om man ska be om lugnande???
Sortera efter

Harley
Kvinna ·
Fick du inga smärtstillande tabletter med dig hem? Många, som tex Citodon innehåller kodein vilket är en opioid som omvandlas till morfin i kroppen. Och det blir man trött av, en bra tablett att ta till kvällen. Ring och prata med din klinik, säg att du har ont och inte kan sova.
Om du inte är trött nu, ligg och läs tex tills du blir trött. Jag antar att du är sjukskriven och hemma imorgon? Sover du inte nu kommer du somna senare iaf :) Kram!
Gilla

Turkos
Kvinna ·
Jag sov nån timme eller två, sen vaknade jag. Blippade lite på telefonen en stund och somnade om igen. Höll på så hela första natten. Du får säkert mer sömn andra natten!
Gilla

boobilicious84
Kvinna ·
Tack för era svar!
Harley - det var min först natt och man sover över på kliniken så jag har haft tillgång till sköterskor hela natten.
Sömnsvårigheten var inte smärtan för jag har klarat mig utan morfin-tabletterna t.o.m. Sköterskorna har "tvingat" i mig ändå eftersom det är rutin.
Men jag var fruktansvärt pigg. Jag somna nog vid 1.30 och vakna 2.40 då sköterska kom in med morfin. Haha.. typiskt när jag hade somnat. Men så förklarade hon om tabletterna jag skulle få med hem (3 olika) och fråga om frukosten på morgonen.
De har varit underbara på citadell :-)
Ska hem idag. Väntar på Göran min läkare som kommer om en timma drygt. Sen hem och vila.
Turkos - hur mår du idag? Det är din 2a dag efter op!?
Gilla

Harley
Kvinna ·
Jaha du var kvar, vad skönt att bli ompysslad och omhändertagen :)
Hoppas du sover bättre i natt! Se till att ha massa kuddar i sängen, skönt att ligga på, man får rätt ont av allt ryggliggande tillslut. Jag blev tokig, lycka var när jag kunde sova på sidan efter tre veckor!
Gilla