Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
SUN12 profilbild

SUN12

Kvinna ·

13 okt, 2019

Svårt att svälja tabletter

Bröstförstoring

Jag undrar om det finns någon här som har erfarenhet av att få de läkemedel som behöver tas inför/under/efter operationen i annan form än som tabletter? Jag har otroligt svårt att svälja tabletter, får i mig som störst p-pillerstorlek om de inte är ”kantiga”- då går det inte heller. Det är som att halsen reflexmässigt kniper åt hela strupen och det blir omöjligt att svälja tabletter, sätter istället i halsen. Jag har försökt att dölja dom i sylt osv men det är riktigt svårt. En del läkemedel kan man ju krossa(brukar dock smaka riktigt äckligt...) men det är ju inte heller alla sorter som man kan göra det med.

6

Sortera efter

Chokladkaka

Kvinna ·

16 okt, 2019

Vet du vilka läkemedel du kommer få? Oxykodon som tas vid behov (tex Oxynorm) finns iallafall som kapslar, funkar det bättre än tabletter för dig? Finns även som oral lösning. :)
Gilla

TyTy

Kvinna ·

17 okt, 2019

Jag tycker du ska ta upp det med kirurgen, de kanske har lite alternativ att erbjuda om man har problem med vanliga tabletter? Tex den orala lösningen Chokladkaka nämner?
Gilla

SUN12

Kvinna ·

17 okt, 2019

Nej jag vet inte än vilka läkemedel jag kommer att behöva ta. Receptfria värkmediciner typ Alvedon och Ipren(eller motsvarande) går ju att få tag på i flytande form, är mer orolig för de som är receptbelagda och om man behöver ta antibiotika- har förstått att det är lite olika om man får antibiotika i förebyggande syfte eller inte.
Gilla

Camilla

Kvinna ·

17 okt, 2019

Kanske har du redan testat att lägga tabletten i fil/yoghurt? Det hjälpte mig, då glider den ner.
Gilla

Chokladkaka

Kvinna ·

17 okt, 2019

Antibiotika i tablettform brukar gå att krossa iallafall, och flera varianter finns som flytande också? det är svårare om du får någon långtidsverkande värktablett på recept, för de får vanligen inte krossas. Men som TyTy sa, berätta för kirurgen att du har svårt att svälja tabletter, så att han kan förskriva det som är mest lämpligt ?
Gilla

Looh91

Kvinna ·

18 okt, 2019

På NK får man paracetamol, targiniq, oxykodon och antibiotika. Mejla kirurgen innan och berätta att du vill ha flytande innan han skriver ut recepten (jag kunde hämta ut en vecka innan)
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem