Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Tuttfisan

Tuttfisan

Kvinna ·

Svider ömmar i revbena någon?

Bröstförstoring

Undrar om de är någon som känner igen denna sveda/smärta i revbena?

Jag har vid något tillfälle råkat vrida mig lite grann och attans vad de drog till i revbena. AJ AJ!

Vet att min läkare sade att han sytt intravöst i revbena. (antar revbensmuskeln?!)

Nu har de gått 3v efter OP och jag undrar om dessa "Stygn" kommer lösas upp med tiden?

9

Sortera efter

Emario

Emario

Kvinna ·

Hej! jag opererades för ca 3 veckor sedan, och jag upplevde det precis som du var otroligt öm på revbenen under brösten.. speciellt när man sträckte sig eller när sport-bhn tryckte lite där.. men det börjar släppa för mig nu och jag kan röra mig fritt=) Så jag tror inte du behöver oroa dig=)
Gilla
York

York

Kvinna ·

Jag hade ett rent helvete i början med värk i mina revben. Så, tror inte du behöver oroa dig! Dem är rätt brutala under operationen så det är inget konstigt. :)

Gilla
Zuzzi

Zuzzi

Kvinna ·

Jag har också ett lite helvete med ömmande svidande värkande runt revbenet på höger sida typ mitt i bröstkorgen Men min kirurg sa att dom sytt fast ett muskelfästet där så jag har en svullnad där också jobbigt med sportbhn som trycker emot just där ajjj Undrar också när det försvinner ?? Kram kram
Gilla
York

York

Kvinna ·

För mig försvann värken i revbenen efter en vecka.. :)
Gilla
Tuttfisan

Tuttfisan

Kvinna ·

Tacksam för alla svar :) Jag kände mig ensam om detta problem, men nu känns de bättre när ni upplevt samma sak och kan dämpa min oro.

Första dan på jobbet idag oxå efter 3v sjukskrivning. Hoppas verkligen att smärtan går bort snart :-P

Bör man ta alvedon för detta eller härda ut tycker ni?

Gilla
Sjörövare

Sjörövare

Kvinna ·

Bara att ta alvedon!! :) varför ha ont?
jag körde alvedon på morgonen i säkert 2 veckor efter sjukskrivningen. 

Gilla
Tuttfisan

Tuttfisan

Kvinna ·

Sjörövare: 2st / var 6e timme? eller 1st ? :)
Gilla
Sjörövare

Sjörövare

Kvinna ·

När jag började jobba så körde jag 2 Tabletter var 4:e timme. 
Börja med 2, oftast rekommenderar alla att man ska ta 2 istället för en. 
 

Gilla
Tuttfisan

Tuttfisan

Kvinna ·

Tack söta Sjörövaren! :)

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem