
FireBolt
Kvinna ·
20 feb, 2012
Svimma trots ingen smärta?
Andra bröstoperationerHej allihopa!
Jag opererade brösten i onsdags (15/2), då jag gjorde förstoring+lyft. Jag hade inte speciellt mycket smärta efter operationen och nu dagarna efter har allt bara flytit på, idag kan jag lyfta armarna ovanför huvudet, försiktigt ligga på sidan och har inte ont alls.
Trots detta svartnar det ibland framför ögonen på mig, mestadels om jag har av sport-bhn och brösten är "fria". Bland annat när jag skulle ta av bandaget och ta på bhn för att fara hem från kliniken, då fick jag lägga mig flera gånger för att jag höll på att svimma.
Och nu när jag skulle duscha och tvätta håret gick det bra ganska länge, jag hade inte ont eller kände mig ansträngd, men helt plötsligt svartnade det för ögonen och benen vek sig. JAg hade pojkvännen som hjälpte mig vilket var tur, han hjälpte mig att sitta. När jag kände mig bättre reste jag mig igen och vi fortsatte, men det kom tillbaka varje gång jag reste mig.
Är detta bara vanlig ansträngning? Jag har ju som sagt inte ont eller känner att jag anstränger mig, har promenerat och lagat mat nästan som vanligt. Är det kroppens sätt att säga "du är skadad, ta det lugnt"?
Lite orolig då jag inte (läs: aldrig) brukar svimma eller svartna för ögonen, inte ens i extrema situationer!
Sortera efter
Anonym användare
20 feb, 2012
Jennas
Kvinna ·
20 feb, 2012
Jag har en teori... som förmodligen inte stämmer men det kan vara värt att spekulera kring i alla fall.. :) Ibland kan det hända att man svimmar om man har mycket adrenalin i kroppen under en stund och sedan slappnar av. Då råkar man ut för ett blodtrycksfall, vilket kan leda till att man svimmar.. Så det kanske är det? Att du går runt och spänner dig av diverse anledningar, och kansker slappnar av direkt när du tar av dig BHn, och därmed får blodtrycksfall.. Din kropp kanske spääner sig utan att du tänker på det för att du är ovan vid förändringen... :) men jag vet inte! tänk på att försöka dricka mycket vatten och röra på dig så att blodet pumpas upp till hjärnan. Du kan till exempel innan du ställer dig upp spänna fötterna några gånger för att minska risken att svimma :)
hoppas att det löser sig snart!
Mullemulle
Kvinna ·
20 feb, 2012
Låter ju som blodtrycksfall, brukar du ha lågt blodtryck, eller kan du ha förlorat blod under op? Tar du smärtlindring, en del reagerar kraftigt på morfinpreparat, t.ex. citodon, ifall det kan bero på det?
Sannolikt är det övergående, lyssna på kroppen och ta det lugnt bara.
Minja
Kvinna ·
21 feb, 2012
Det är inte så ovanligt att man kan känna sej svimfärdig efter en bröstförstoring. Jag har läst om tjejer som svimmat/börjat må illa när dom tagit av sej BHn den första tiden efter op. Och jag har själv upplevt det 1 gång! Det var inte skoj! Dock vet jag inte vad det beror på. :P Men det är inte farligt. Och det går över. 🙂
FireBolt
Kvinna ·
21 feb, 2012
Okej, skönt att höra att jag inte är ensam! Har lätt att bli hypokondrisk över småsaker :P Tur bara att pojkvännen duschade med mig, hade först tänkt duscha själv när han var ute och käkade med en kompis, då hade det kunnat gå illa om jag svimmat i badkaret :P
Tack för era tips! :)
Eleonor
Kvinna ·
22 feb, 2012
Låter som blodtrycksfall, fick ett sådant när jag skulle på toaletten på kliniken efter op. Ligg med huvud låg och ben högt. Men om det återkommer så kolla upp ditt blodtryck.
tuttsan86
Kvinna ·
22 feb, 2012
håller med ovanstående om att det helt klart låter som blodtrycksfall, det kan ju ha med medicinerna att göra, jag tål ex inte morfin inte ens i extrem låga doser jag blir "skit full" (dregglar, blir knappt kontaktbar och mår illa till tusen).
är det inte medicinerna kanske du ska kolla hur du äter, kroppen behöver mycket mat efter en op å äter du för lite kan det vara blodsockerfall som gör det. går det inte över tycker jag du ska ringa VC så dom får kolla blodtrycken åt dig och tills dess ta det lugnt och ha med dig någon när du ska duscha m.m. om du nu skulle svimma så du inte slår dig halft fördärvad.
Lycka till nu!!
Oj, det lät inte bra! Tyvärr kan jag inte svara på din fråga, men jag hänger gärna med i tråden här då jag vet att min syster har råkat ut för samma sak efter sin op i Dec. Hoppas du blir bättre snart! Krya på dig!