Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
mariage

mariage

Kvinna ·

Svullnaden efter näsoperation

Näsoperation - Näsplastik

Jag vet att det finns väldigt många trådar om detta redan och att det är väldigt individuellt, men jag ställer frågan ändå. Efter operationen blir man ju svullen i upp till ett år. Blir näsan mycket mer svullen än vad den var tidigare, eller är svullnaden snarare relaterad till den nya näsans mindre storlek?

Alltså kan jag räkna med att näsan kommer vara mycket större än vad den är idag, eller snarare att den kommer vara lika stor som idag och gradvis bli mindre i svullet tillstånd?

Tacksam för svar. Ska operera mig på måndag och nu känner jag att nervositeten kickar in....
3

Sortera efter

Anonym användare

Anonym användare

Större. Min blev minst dubbelt så stor som min "originalnäsa" och jag gjorde inte ens någon estetisk operation
Gilla
Tillaa

Tillaa

Kvinna ·

Individuellt det där! Min blev aldrig större än originalnäsan, men nog kommer du vara riktigt missnöjd ett tag. Innan op så kände jag bara att 1års svullnad var ingen big deal. Efter op går dagarna ganska långsamt. Men gör de, och sedan släpp de bara. Är de ngt som ser tokigt ut efter 6-7 månader så kontakta läkaren, annars är de bara att psykiskt härda ut! Lycka till!
Gilla
nosedream

nosedream

Kvinna ·

Min blev absolut inte större heller, två veckor efter operationen kunde jag gå och jobba utan problem!

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem