Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Petraa

Petraa

Kvinna ·

Ta av bröstbandet för en kväll?!?

Bröstförstoring

Hej, jag gjorde en bröstförstoring genom armhålan den 18/4 var på återbesök en vecka efter och hon sa att brösten var super fina och jag jobbat på riktigt bra med bröstbandet. Och att jag ska köra på med tortyren och bröstcancer i 3! Veckor till. Jag ska på kryssning nästa helg alltså 2 och en halv vecka efter operationen, nu känns dom jätte bra och gör inte ont alls eller så, så min fråga är vågar jag ta bort bröstbandet mellan typ 17-02 utan att dom tappar formen :p så himla nojig! Eller ska jag hitta en klänning som döljer även bandet och ha det kvar :)

3

Sortera efter

Tuttfia89

Tuttfia89

Kvinna ·

Har ju ingen egen erfarenhet men låter som att det är okej att vara utan bröstbandet de timmarna. Ha en rolig kryssning i en snygg klänning !
Gilla
Oscarssonm

Oscarssonm

Kvinna ·

Jag skrev till min klinik och frågade samma sak:)! Fast efter 2 veckor. Dom skrev att det var okej och det kändes okej också:) va utan mellan 16-01 typ:)
Gilla
Saral

Saral

Kvinna ·

Jag skulle aldrig våga riskera formen på bröst jag ska ha i kanske minst 10år framåt för bara en festkväll. Men så är jag kanske också för feg ;) Följ ditt hjärta och snacka med läkaren tycker jag!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem