TuttanB
Kvinna ·
11 maj, 2014
Ta bort leverfläck på bröstet
Övrigt HudJag har en oattraktiv leverfläck (platt) på bröstet som jag skulle vilja ta bort. Det är ca 1/2 cm och ligger precis ovanför bh kanten så det syns ibland när jag har på mig vissa urringade tröjor. Men eftersom det sitter där det sitter vill jag ju inte att det ska bli ett ärr. Vad är bäst laser eller skära bort det? Och skulle ni ha gått till en vanlig läkare och tagit bort det eller är det bättre att gå till en plastik kirurg?
Sortera efter
nyckelpigan
Kvinna ·
11 maj, 2014
Anonym användare
12 maj, 2014
Jag har tagit bort en på ryggen med laser och en på låret med kniv.Gå aldrig till en vanlig läkare om du ska skära!
Jag lät Ivan Letterfors skära bort mitt och han sydde jättefint efteråt,väldigt litet ärr :)
Men Laser ger bäst resultat har typ inget ärr nu 2.5 år efter,dock får du vara beredd på att gå 2 gånger med laser då vissa läkare inte vågar bränna tillräckligt djupt första gången men det kan bero på hur djupt pigmenten sitter men eftersom du skriver att den är platt så sitter pigmenten oftast djupare än i en utåtstående leverfläck.Du får bedövningsspruta innan så du behöver inte oroa dig för att det ska göra ont.
Darkness
Kvinna ·
12 maj, 2014
Vad kostar det att göra?
Anonym användare
12 maj, 2014
Med laser kostade det ca 1000-1500 för att ta bort den sen 700 för bedövningssprutan tror jag
Sommarflickan_86
Kvinna ·
12 maj, 2014
TuttanB
Kvinna ·
14 maj, 2014
skulle gå till en plastikkirurg eftersom dom oftast syr bättre... fast personligen hade jag låtit den vara kvar, jag tycker inte platta leverfläckar stör. Om det är en sådan som står upp lite, kan man ta bort den själv med äpplecidervinäger... kanske funkar med platta också, har aldrig testat själv.