
Hoppla
Kvinna ·
Ta hand om två små barn efter bröstlyft. Går det?
Hej! Ska göra bröstlyft på tisdag. Är bara orolig för en sak, hur kommer jag kunna klara av att ta hand om barnen? Någon annan som varit med om det? Det är ju främst ettåringen som jag bär en del på. Kan man ens kramas!? Knasiga frågor kanske, men hur ont gör det med den typen av beröring?
Sortera efter

Emmsan86
Kvinna ·

Trollmamma
Kvinna ·

Hoppla
Kvinna ·

Trollmamma
Kvinna ·
precis håller med dig.. =)

Norrlandsbruden
Kvinna ·
Hur har det gått för dig Hoppla? Hoppas att allt gått bra!
Jag ska göra ett bröstlyft tidigt i höst och har såklart liknande funderingar som dig. Mina barn är 2 & 8år gamla, så den stora är ju inga problem. Men den lilla behöver ju tröst å hjälp på lite annat sätt.

Anonym användare

Marina
Kvinna ·
Ett tips när det gäller kramar är att krama om barnen bakifrån - då får barnen mycket kram men man kan ändå själv bestämma hur HÅRD kramen får bli. Och så får man dels ladda upp med stillsamma aktiviteter; lite nya filmer att se ihop, ny färgläggningsbok och kanske skaffa ett pussel som man kan sitta och lägga ihop, lägg en filt över två stolar och göm barnet i en koja, där han/hon kan leka en stund.
Eller skicka barnet att gömma sig (kurragömma), gå runt i sakta mak och ta god tid på dig att leta. "Men VAAAR är Pelle....?" orkar man säga även med ömma bröst (el dyl) ;)

Hoppla
Kvinna ·

Blomma88
Kvinna ·

Hoppla
Kvinna ·

Anonym användare

Hoppla
Kvinna ·

Anna Panna9
Kvinna ·

Hoppla
Kvinna ·

Nemax78
Kvinna ·