Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
e-licious profilbild

e-licious

Kvinna ·

18 apr, 2012

Ta lån till bröstoperation, någon?

Ekonomi - Finansiering - Lån

Hej tjejer! 🙂

Jag undrar om det finns någon/några som har tagit lån eller som skall ta lån till sin bröstoperation?
Jag har funderingar på att ta ett lån till bröstoperation, och skulle vilja höra lite av er andra där ute som varit med om eller vet något bra :-)

Vad lånade ni till? Hur mycket? jobbar ni osv?

Hör av er!

114

Sortera efter

Natta-patta

Kvinna ·

15 maj, 2012

Går du in på deras hemsida så kan man läsa om alla. Hade tänkt gö silikon efter ja fått barn egentligen. Men kan ju dröja några år så varför inte nu lixom :) Du kan ju redan boka tid för op. Så du vet. Ja gjorde de innnan konsultationen tillome. Ville gö de så fort som möjligt. Jag började jobba förra veckan så var bara sjukskriven 1 och 1 halv vecka. Bara första veckan som va lite jobbig. Men jag var ute med hunden, tvättade å städade som vanligt. Va tillome på krogen 2 dagar efter op. Så beror väl mer på vilken smärtgräns man har. Ja lyssnade på vad Ivan å de andra på kkab sa. (hade typ hundra frågor innan ja åkte hem) Många här inne som överdriver vad man får inte får göra. Förra veckan va de mer att man kände av implantaten när man lyfte. Inget annat. De gjorde inte ont elr så. Tog bort stygnen förra veckan med å hon sa att jag kan använda bh med bred bygel elr va man säger. Bara de inte är push up elr så de skaver på ärret. Och samma sak sa Ivan. Han sa att ja kunde börja använda bh direkt för brösten blir snyggare. Men inte push up, som sagt :)
Gilla

e-licious

Kvinna ·

15 maj, 2012

ååh låter hur kul som helst för dig! skall du lägga upp bild? så man får se resultatet :) ? hade vart kul!
Gilla

Natta-patta

Kvinna ·

15 maj, 2012

Får göra de i helgen.är ledig då :) Sitter på jobbet nu haha
Gilla

e-licious

Kvinna ·

15 maj, 2012

absolut :) .....
tänkte jag skall ansöka om lånet efter konsulationen, om allt gått bra osv. Håller tummarna att det går igenom!
Morsan har dock belånat sin bank en del.... hoppas det inte står i vägen för Ica banken..:/

Gilla

Pattis

Kvinna ·

15 maj, 2012

Jag har tagit ett lån till min bröst op på 15 000 från medical finance. op kostar 34 000 sedan tog ja försäkring för kapselbildning för 3000 så sammanlagt har jag lagt 37000kr på min op som jag gör den 23 maj!:) resterande pengar till op har jag sparat ihop:)
Gilla

Laban

Kvinna ·

15 maj, 2012

smålandstös skrev:

Per Windh och Karl Bremer jobbar på Art Clinic

Stefan Modin och Ivan Letterfors på KKAB.

Jag kommer få tillbaka massor på skatten (närmare 27.000kr!!!) Min op kostade 49.500. 19500 betalde jag av sparade pengar, sen tog jag tog ett lån på 30000kr, "räntefritt" på Ge Moneybank i 12 månader. Kommer betala in 20000kr av mina skattepengar och resten betalar jag av under året. Så vid årsskiftet är mina bröst mina på riktigt.👍

Låter som en kanonplan! :-D
Gilla

ida2

Kvinna ·

16 maj, 2012

letat överallt på nätet men inte hittat nån som lånar utan att man har fast inkomst :( Jag har ju 9 900 i månaden ska inte det räcka då? ;o de enda är sms lån men där får man bara låna upp till 20 000 kr. men ni som lånat hur hög ränta och amorteringsavfit har ni fått? 

Gilla

Pixi

Kvinna ·

16 maj, 2012

Du har ingen sambo eller någon som är villig att ta lånet åt dig? Vi tog ett lån på Human Finance, jag blir fast anställd två veckor efter min operation så då tog sambon lånet istället. Där kan man låna räntefritt, fast det beror på vilken klinik man väljer..

Tror dom hade något lån till studenter oxå..

Gilla

Pattis

Kvinna ·

16 maj, 2012

Du kan ju ta ett lån med en medlåntagare? Om din sambo, pojkvän eller nån av dina föräldrar har fast anställning?:)
Gilla

ida2

Kvinna ·

16 maj, 2012

human finace har dom låg ränta? läst att ica banken och lendo ska ha lägst :)

human finance vet jag inte alls faktist men är den bra? jag har en kompis som är "projekt anstäld" i ett år innan han blri fast anställd

kan det gå bra ?eller måste dom va noga att det är just en fast anställning? :(

Gilla

Pattis

Kvinna ·

17 maj, 2012

När jag tog mitt lån på medical finance var dom iaf noga med att man måste vara fast anställd. Jag har bara en deltidsanställning så min sambo som jobbar heltid ställde upp som medlåntagare.
Gilla

e-licious

Kvinna ·

17 maj, 2012

idae_: lendo har inget lån själv, de är låneförmedlare... man ansöker via dom så tar dom ut alla lån som finns som passar bra åt just dig.

Jag skall testa på Ica banken, mamma skall vara medlåntagare.. Jag är anställd men har inget heltidsarbete än utan jobbar vid behov samt hela sommaren. Får förhoppningsvis en fastare tjänst till höst då en del går i pension osv..

Hoppas lånet går igenom bara, skall på konsulation 23Maj nästa vecka, är både nervös och jätteglad ! *håller tummarna*👍

Gilla

Anonym användare

23 jun, 2021

Hej Finns det någon / några som lånat till sin bröstförstoring på Bellakliniken och vad rekommenderade dom för finansiering? Jag ska på konsultation för min första och galet efterlängtade förstoring! Mvh
Gilla

Anonym användare

16 nov, 2023

Någon som lånat till sina bröst nu för tiden med tanke på de höga räntorna?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem