
Anonym användare
Ta ut implantaten eller inte- så förvirrad!
För lite mer än två år sen stog jag i valet och kvalet: att göra ett lyft av mina stackars urammade bröst, eller fylla ut kostymen? Jag var negativ till att ha ett främmande föremål i kroppen och att jag i framtiden med stor sannorlikhet skulle behöva opereras igen. Samtidigt ville jag inte att revbenen skulle sticka ut från bröstkorgen så som de gjorde, utan en utfyllnad lockade.
Det slutade med en utfyllnad. Ända sen dess har jag haft svackor då jag önskat att jag gjort lyftet istället. Nu känner jag så starkare än någonsin. Jag vill kunna köpa fin bh:ar som inte kostar skojortan, ha tajta tröjor utan att det känns som jag skyltar med brösten, kunna träna HELA kroppen utan obehag och framför allt: känna att det är bara min kropp, utan "tillsatser". MEN samtidigt finns tankarna: tänk om jag ändå ångrar mig? Tänk om mina bröst ser gräsliga ut?
Jag vet varken ut eller in och i det här läget känner jag att jag inte har någon att prata med, inte ens min man - som ordnande med ekonomin så att jag kunde operera från första början. Det känns som jag kastat våra pengar i sjön.. Förstår att ingen kan ge mig svar, behövde nog bara få skriva av mig.. Någon som varit/är i samma sits?
Sortera efter

maja2
Kvinna ·

Anonym användare

Längtansfull
Kvinna ·

Anonym användare
Hej Fiffi,
Känner precis som dig att jag ångrar min operation och jag tror inte att man kommer "vänja" sig vid att ha de kvar när man inte vill det. Svårt att vänja sig vid ett främmande implantat i kroppen när man inte vill ha det och det inte är nödvändigt. Förstår att det är jobbigt när man inte har någon att prata med, när din man hjälpt till och fixat operationen till o med...
Däremot har jag sett bilder på de som har plockat ut implantat och gjort lyft samtidigt och det blev jättefint så det kan säkert vara ett alternativ.
Det finns ju de somplockat ut de helt och hållet vilket jag skulle vara mest intresserad av och det har gått jättebra för vissa. Nu vet jag ju inte hur ditt ursprungsläge var med utammade bröst om de var helt tomma och hängde väldigt mycket osv.
Men många som tagit ut de säger att de känner sig lättade efteråt...tror också att man kanske accepterar sina bröst på ett sätt man inte gjorde innan när man vet vad alternativet är.

Anonym användare

Anonym användare

Anonym användare
Vad skönt att han var så stöttande! Som sagt, när man väl börjar tänka på plocka ut de känns det omöjligt att sluta tänka på det. Ska boka in en konsultation och se vad kirurgen säger. Men om du ska ut de och lyfta de så tror jag absolut att slutresutatet kommer bli bra. Själv kommer jag nog bara ta ut de då kirurgen sa att ett lyft inte var direkt nödvändigt då jag är ung och att det bara skulle resultera i ett ärr (vilket jag inte skulle haft något emot om ag haft vädigt hängiga, fått barn t ex). Men det känna förstås läskigt att bara plocka ut de och hoppas huden drar tillbaka sig.

Anonym användare
Jag har funderat många gånger, dels för att jag gått igenom rätt många komplikationer och olika implantat. Jag förstår precis hur du känner, men rädslan att de ser förjävliga ut får mig att behålla implantaten. Jag ska nu byta ut mina polytexturerade implantat eftersom jag fått allergisk reaktion av dom. 3 mån ska jag gå utan implantat så att brösten får läka så mycket som möjligt, ser dom gräsliga ut kommer jag att lägga in nya implantat i maj, annars låter jag bli.