
Stinuzz
Kvinna ·
Tabletter som tas dagligen, kan dessa tas på morgonen?
Hej! Jag opereras tisdag förmiddag på Citadellkliniken. Jag ska ta min antibiotika på morgonen, på fastande mage. Hur fungerar det med mina andra tabletter jag tar dagligen? Jag käkar Omeprazol och Antidepressiva dagligen och tar dessa på morgonen. Någon som har erfarenhet av detta? :)
Sortera efter

Nikita78
Kvinna ·

Rubyw
Kvinna ·

Elita
Kvinna ·
Till mig sa dom att jag skulle ta dom som vanligt. Sertralin en tablett på morgonen. Men eftersom jag ska op kl 8.00 på morgonen så struntar jag i medicin den dagen bara.

Stinuzz
Kvinna ·

Marina
Kvinna ·
Men detta är väl ändå sådant ni tagit upp med er läkare?? Undanhåll INTE att ni tar antidepressiva, hon som dog för ett par år sen som det stod om i tidningarna hade ju förtigit just att hon åt såna (samt nån form av epilepsi-medicin, vill jag minnas), kliniken visste ingenting om det.
Det är inte säkert att det räcker med att hoppa över dagens tablett för att vara på säkra sidna när man undanhållit sin klinik medicinintag, viss medicin stannar ju i kroppen längre. Men framför allt måste ju läkarna veta, så de kan anpassa övrig medicinering, OM det är ok att ta sin vanliga medicin.

Stinuzz
Kvinna ·

Stinuzz
Kvinna ·

Citadelltjejen
Kvinna ·

Marina
Kvinna ·
Jättebra! Eftersom det inte framgick jättetydligt och jag vet att det förekommer att man hemlighåller sådant, ville jag markera (för samtliga läsare!) hur viktigt det är att man inte gör det.

Stinuzz
Kvinna ·

SevenEleven
Kvinna ·
Grattis till dina nya bröst =)

Citadelltjejen
Kvinna ·

Stinuzz
Kvinna ·

Stinuzz
Kvinna ·

Citadelltjejen
Kvinna ·

Stinuzz
Kvinna ·
Vad skönt för dig! :) Jag slutade med värktabletter 7 dagar efter operationen. Det enda problemet jag har är lymfkörteln i vänster armhåla, som om en sena dras från armhålan ut mot armbågen. Men annars mår jag jättebra!