Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
elviran profilbild

elviran

Kvinna ·

20 sep, 2012

Tagit ut implantaten - någon?

Andra bröstoperationer
Jag har haft mina implantat i ett och ett halvt år. Resultatet är fantastiskt naturligt, precis så som jag ville ha det. Jag har inte upplevt några större komplikationer.
Men. Jag kan inte vänja mig vid att känna kanterna och jag kan inte vänja mig vid tanken på att ha silikon i kroppen. Jag vet att det inte är förenat med några större risker för sjukdomar och jag vet att ännu en operation innebär ännu en risk, men face it. Jag kommer förr eller senare behöva ännu en operation oavsett eftersom mina inlägg antagligen inte kommer sitta där som sitter resten av livet. 
Jag har fått barn under denna tid. Amningen fungerade hyffsat. Brösten hänger mer nu än innan, men de var inte superfasta ens efter operationen eftersom jag inte hade någon egen bröstvävnad, men ändå en hel del hud. 
Jag inser att dom inte kommer att bli snygga efter uttaget, men jag är så oerhört glad över att bli av med dem att det inte spelar någon som helst roll. 
Jag har helt enkelt aldrig gillat dom. Nu har jag fött en dotter och känner att hela grejen är så otroligt inte jag. Jag vill inte ha dom i kroppen. 
Det jag nu efterfrågar med mitt inlägg är berättelser från er som tagit ut implantaten utan att ersätta dom. Hur var återhämtningstiden, hur onte hade ni och gick det att jämföra med smärtan efter första operationen då inläggen sattes i?
Jag har en fem månaders bebis som jag första veckan kan få dygnetrunthjälp med. Klarar jag andra veckan?
Jag hade inte särskillt ont efter första, men jag är rädd att sabba nåt. Fast att man ska ta det piano efter uttags-op kanske handlar mer om att ärren ska bli fina?
Hur som helst, jag vill veta allt det ni vet. 
61

Sortera efter

backtoboobs

Kvinna ·

21 nov, 2013

En till här som vill ta ut dem. Ett halvår sedan första op med anatomiska framför. Bytte för 2 mån sen till runda bakom men jag kan inte förlika mig. Ångest ångest och tårar hela tiden. Min kille fattar inte och det var han som betalade. Mera ångest. Jag vill bara ha ut dem nu. Mår ni alla bra? Agnes tog du ut dina?
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem