
Piolin10
Kvinna ·
Tål inte morfin!!!
Den 22 sep gjorde jag min bukplastik. Just nu har ont för att jag inte tål morfin (oxinorm) mår jätteilla och får en fruktansvärt, obehaglig reaktion ut av det. Om jag ska välja, väljer jag smärta än morfonrraktion. Hemskt!!! Nån som har haft samma upplevelse?
Sortera efter

Delilah
Kvinna ·

Alma27
Kvinna ·

Anonym användare

MissCharlotte
Kvinna ·

nyckelpigan
Kvinna ·
fick en nästan dödlig dos av två tabletter på sjukhuset... tagna med ett par timmars mellanrum. Även dom som "tål" morfin får biverkningar att ens allmänna tillstånd försämras, man fixar en op mycket bättre utan. Jag valde smärta, vilket faktiskt kroppen klarar av ganska bra, dom första dagarna känner man automatiskt inte av lika mycket, det är först efter tre fyra dar som det kan bli värre.
Självklart vill jag tillägga att det finns smärta som är så fruktansvärt att man bör ta starka smärtmedel, men ofta tror jag att det är ren ovana som gör att man äter mediciner. Ibland är det inte fel att ha ont, då vet man bättre vad man klarar av och inte. Hoppas du blir bättre snart!

Sotfröken
Kvinna ·

Piolin10
Kvinna ·