
Daniii
Kvinna ·
Tandatällning metall skena och narkos?
Hej! Har hört att man inte ska ha några smycken eller nå metall på sig under operation . Men hur ä r det då egentligen med tandställning eller fastlimmad metallskena?
Sortera efter

Lizalotta
Kvinna ·
Hoppar på här!
Gilla

Silla86
Kvinna ·
Jag tror faktiskt inte det ska vara ett problem.
En släkting till mig, som har två fastlimmade skenor, utförde en annan slags operation där man inte heller fick bära metall/smycken. Självklart sade hon till om det, och de sa att det inte spelade någon roll. :) Allt gick bra!
Fast det kanske är en helt annan story när det gäller tandställning förstås. 😇
Gilla

GoldenHeart
Kvinna ·
Hör med den klinik där du vill operera dig. Det kan nog vara olika mellan klinikerna.
Gilla

Marina
Kvinna ·
Det där med metallen är ju för att inte diatermin (som försluter små blodkärl under op) ska kunna ge otrevliga brännmärken där man har metallen. Risken är inte stor ändå, och man brukar vad jag förstår helt kunna kringgå problemet genom att placera plattor och annan utrustning så att strömmen tar en annan väg, när det är svårt att ta bort metallen, som vid implantat (t ex diskprotes i ryggen) och även vid fast tandställning. Det är knappast meningen att ström ska ledas genom huvudet ändå! 😎
Gilla