Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
Anonym användare

Anonym användare

Tandblekning på lagad bit (avslaget hörn)

Estetisk tandvård

Skulle gärna vilja testa bleka mina tänder men är osäker på hur resultatet blir då ett hörn på min ena framtand är urslaget från ett fall när jag var liten och lagat med vad jag tror är kompositmaterial (plast). Den lagade delen är färganpassad efter mina tänder.

Hur ska jag göra för att få ett fint resultat vid blekning? Inte roligt om jag bleker tänderna men den lagade biten fortfarande har samma färg som innan. Det borde ju synas tydligt i så fall och man vill ju inte ha en mörkare fläck precis mitt i smilet på ena framtanden :/ 

Någon med tips eller erfarenhet? 

6

Sortera efter

Taxörat

Taxörat

Kvinna ·

Jag gjorde samma sak när jag vare liten. Eftersom man på den tiden lagade tänder med något som kan liknas med cement fick jag den lagningen utbytt för ca 10 år sedan. Efter detta har jag blekt tänderna regelbundet.

Om man verkligen studerar med lupp kan man se en svag skiftning i nyans. Jag har dock halva ena framtanden i överkäken lagad.

Är mycket nöjd med relultatet och får ofta komplimanger för mina vita tänder 😀

Gilla
Anonym användare

Anonym användare

Åh då kanske det är värt ett försök i alla fall 🙂

Bleker du på salong eller köper du egna kit och gör det hemma?

Gilla
Taxörat

Taxörat

Kvinna ·

Gör hemma. Gel i skena och har testat Crest-remsor. Föredrar gelen.

Gilla
Rydelion

Rydelion

Kvinna ·

Om det skulle bli hel knasigt efter blekningen kan man alltid göra om fyllningen eller bara yttersta lagret av den. Sen man man också kantskära tanden snyggt så att fyllningen smälter in helt perfekt istället för att det blir en tydlig övergång mellan tand och fyllning. Och så riskerar man ingen skarv som kan färgas in av mat, dryck, snus osv. Gel i skena kan jag starkt rekommendera. Opalescence är det jag själv använt flera gånger och själv brukar rekommendera till patienter. Kram
Gilla
Taxörat

Taxörat

Kvinna ·

Long time - so see Tin 🤭 Jag har en halv framtand som är lagad med komposit och jag bleker med Crest-remsor eller Apotekets blekgel. Den lagade tanden är lika vit som resten, och jag får ofta kommentarer om mina numer riktigt vita tänder. Go for it 😀

Gilla
Taxörat

Taxörat

Kvinna ·

Dubbelpost. Ringrostig 🙁

Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem