
Kortspel
Kvinna ·
Tänka egoistiskt eller tänka på andra?
Hej! Jag är egentligen inte osäker i mitt beslut alls. Jag är redo att sluta röka och jag är redo att vara sängliggandes i 4 veckor i sträck då jag alltid tänker mig det värsta med smärtan, haha. Men nu till min fråga, eller mer frågor. Jag jobbar på ett jobb där det ofta är så att man måste hoppa in och jobba på sin lediga dag eller helg för att det alltid är personal som är sjuka eller sjukskrivna. Jag är en av dom tjejerna på jobbet som alltid ställer upp, alltid säger ja om någon behöver ha bort sitt pass eller liknande. Jag har kontrakt på 20 timmar i veckan men det blir alltid så att jag jobbat minst 35 timmar i veckan, ibland uppemot 45 timmar. Därför känner jag mig så dum som vill operera mig nu förhoppningsvis i december. Är jag dålig som vill tänka på mig själv i detta läget då jag velat operera brösten i 7 åra tid? Jag kommer förvarna min chef ca 2 månader i förväg så hon är beredd. Men det känns ändå så dumt med tanke på att jag vet hur jobbigt vi kan ha det med personal på jobbet. Så vad tycker ni, är jag dum som kommer lämna mitt jobb i minst 4 veckor eller borde jag tänka på mig själv och göra det här när jag faktiskt gett så mycket för mitt jobb men ärligt talat inte fått så mycket tillbaka...?
Sortera efter

I love mac
Kvinna ·

Kortspel
Kvinna ·

Pygme
Kvinna ·

I love mac
Kvinna ·
Haha jag blir också provocerad faktiskt xD men du är verkligen inte ego! Du har bara ett liv och du måste vara nummer 1 för dig själv, do what you want! Alla förtjänar att känna sig fina och lyckliga. Du har dessutom jobbat över extremt mycket så du om någon ska inte känna att du gör fel. Håller med den över, säg till i tid och backa inte om de tycker att du gör fel som "lämnar" de. Tänk på dig själv :)

dashing
Kvinna ·
Det är verkligen inte dålig! Det är ingen som kommer tacka dig för att du skiter i att göra något du verkligen vill göra bara för att du vill ställa upp. Jag har varit den personen som alltid ställt upp om man ska jobba över osv, men för ett år sen blev jag sjukskriven för en begynnande utmattningsdepression och efter det insåg jag att det är mycket viktigare att sätta sig själv först. Ett jobb är ändå bara ett jobb :). Det är din chef som ska se till att lösa problemet med personal, det har hon betalt för. Så länge du gör ditt bästa på jobbet så gör du tillräckligt!

lollo2015
Kvinna ·
Jag har liknande jobb, där man alltid förväntas ställa upp hit och dit. Och jag har alltid gjort de också, sällan man ens får ett tack men de har på nått sätt alltid varit en självklarhet.
Nu har jag semester i 3 veckor och skall operera mig i veckan, sjukt glad över detta! I fredags sa chefen att "-men oj, jag viste inte att du fått 3 veckor, man får ju egentligen bara ta 2 veckor i sträck, du måste komma in efter 2 veckor annars kommer de att bli problem här". Vart väldigt ledsen först men sedan arg, sa rakt ut att jag inte kommer att komma och att de får lösa de på något annat sätt. Jag ska ha mina 3 veckor nu! Så jäkla skönt! Så nu ska jag operera tuttarna i veckan och sedan bara ta de lugnt mina 3 veckor!! 👍
Stå på dig, man lever ju bara 1 gång, inte ska man behöva gå och passa upp på andra hela tiden! 👎😀

Kortspel
Kvinna ·
Hej! För det första är det väl tjänstefel av de att du får jobba mycket mer än hur erat kontrakt ser ut? Tycker verkligen inte att det är ego eller dumt utav dig att operera dig. Det är inte ditt problem hur det är på jobbet, det får de sköta. Du får väl vara sjukskriven i typ 4 v, de har ingen rätt att bli sura eller något sådant. Gör det som gör dig lycklig, de på jobbet får acceptera situtionen och lösa det för det är inte din uppgift.