Nu är Fråga Kirurgen-sektionen live! Välkommen med frågor!
RosVidÄlven profilbild

RosVidÄlven

Kvinna ·

06 jul, 2021

Tankar om mina tre konsultationer

Bröstförminskning för kvinnor

Igår va jag på mina tre första konsultationer och tänker skriva ner mina tankar här för att ha dom svart på vitt. Tänker inte diskutera pris i denna post. Första konsultationen var på Estetiska Institutet med Magnus Kjelsberg. Eftersom det var första så va jag väldigt nervös. Mottagandet i receptionen var väldigt trevligt och jag blev omedelbart lugnare. Magnus gjorde mg lugn direkt när han sa hej, han kändes säker i sig själv och samtalet kändes bra. Han kunde svara på alla mina frågor och hans svar även när dom inte var exakt vad jag ville höra kändes logiska och självklara. Min dröm storlek efter operation är en C-kupa och efter hans förklaring kändes det logiskt varför de inte kunde lova det, men att i C/D storleken skulle nog bli resultatet. Han tog bilder och visade mig en simulering på hur resultatet kunde se ut och det var exakt så jag ville ha. Andra konsultationen var på Akademiska kliniken med Riikka Veltheim. Jag var mindre nervös eftersom jag visste lite vad som skulle ske. Riikka var väldigt trevlig hon kändes väldigt positiv och näst intill peppig. När jag nämnde att jag skulle vilja ha en C-kupa svarade hon att detta nog skulle vara möjligt fick jag en konstig känsla då jag hade Magnus ord i minnet att ett 100% svar på resultat inte går att ge. Hon var väldigt på att jag skulle boka operationen samma dag och var då ärlig med att jag hade fler konsultationer och hon tog det bra. Tredje konsultationen var på Nordiska kliniken med Said Saidian. Mottaget var trevligt men jag fick vänta länge då jag antar att en patient innan mig tog längre tid än förväntat. Said var den som kändes mest som en traditionell "läkare". Han var väldigt noggrann med information om min hälsa och historik. Han undersökte mina bröst noggrant och påpekade att min hud är väldigt tunn pga. vikten av brösten. Han förstod varför jag vill ha detta ingrepp och lovar att hjälpa men precis som Magnus påpekade att han inte kan lova en exakt storlek. Alla tre konsultationer var positiva och alla tre tyckte att jag bör göra detta ingrepp. Planen är att jag ska opereras senare i höst väntar bara på svar från universitet så jag vet mitt schema lite bättre, sen måste jag bestämma mig. Dock så fick jag bättre känsla från Magnus och Said, så när jag gick från sista konsultationen hade jag redan strukit Riikka från listan. Så nu är vi nere till två alternativ då jag inte känner att jag behöver gå på fler konsultationer. Dock hade jag önskat att jag bara fick positiva känslor från en person det hade varit väldigt mycket enklare.

Sortera efter

 profilbild

Mom61

Kvinna ·

07 aug, 2021

Bra att du strök Riikka. Du kan söka på henne och se vad hon gjort mot mig. Hon är mycket negativt omtalad i många fb-grupper om plastikkirurgi. Många har kontaktat mig sedan jag gick ut med min story och berättat mycket negativa omdömen hur de blir behandlade på Akademikliniken när det går snett. De andra två kirurgerna du varit på konsultation hos har flera positiva omdömen i dessa grupper. Speciellt Said. Stort lycka till med val av kirurg och kommande operation.
Gilla
 profilbild

Twitty

Kvinna ·

09 aug, 2021

Hur gick du tillväga när du valde vilka du ville gå på konsultation hos?
Gilla
 profilbild

RosVidÄlven

Kvinna ·

10 aug, 2021

Det var en kombination av saker. Frågade här om hur många konsultationer som vore smartast och fick ett svar att det beror på och sedan en länk till ett dokument där personen jämfört olika kliniker enligt olika kriterier. Genom det dokumentet fick jag fram min lista på tre kliniker jag kunde tänka mig att titta på i alla fall som start. Sen bestämde jag att jag skulle schemalägga konsultationerna så att alla var på samma dag då jag inte bor i Stockholm och det är en bit att åka. Så vilka kirurgerna blev var inte en faktor i bokningen av konsultation, utan mer en slump. Sen sökte jag på kirurgerna här på forumet och hade dom i en mental lista under dagen.
Gilla
 profilbild

Twitty

Kvinna ·

10 aug, 2021

Ok! Kollade upp läkarna, deras licenser eller liknande? Anmälningar osv.
Gilla
 profilbild

Tjingeling

Kvinna ·

10 aug, 2021

Du ska gå på magkänslan , med vilken kirurg du klickar med. Men även kolla upp om hon/ han är specialist inom detta område. Och kolla på erfarenhet! Andra frågor jag tycker är viktigt är vilka garantier och vilken uppföljning finns/ ger man sin kund. Hur söker man på specifik kirurg? Jag har tre olika konsultationer inbokad, men ska gå på två olika känns det som. Jag skulle uppskatta om man fick veta mer om dem, lite recensioner om dem. Det är Charles Randqvist & Patrick Höijer som jag ska till.
Gilla
 profilbild

RosVidÄlven

Kvinna ·

26 aug, 2021

Twitty skrev:

Ok! Kollade upp läkarna, deras licenser eller liknande? Anmälningar osv.

Jag sökte upp dom på IVO, kollade så de hade licens och om de hade några anmälningar. Och när jag fått svar kunde jag fortsätta med mina val. Kände att svaren jag fick gjorde mig lugn
Gilla
 profilbild

RosVidÄlven

Kvinna ·

26 aug, 2021

Tjingeling skrev:

Du ska gå på magkänslan , med vilken kirurg du klickar med. Men även kolla upp om hon/ han är specialist inom detta område. Och kolla på erfarenhet! Andra frågor jag tycker är viktigt är vilka garantier och vilken uppföljning finns/ ger man sin kund.
Hur söker man på specifik kirurg? Jag har tre olika konsultationer inbokad, men ska gå på två olika känns det som. Jag skulle uppskatta om man fick veta mer om dem, lite recensioner om dem.
Det är Charles Randqvist & Patrick Höijer som jag ska till.

Jag sökte om legitimering genom IVO, och letade mig från dom till att se huru vidare de hade några anmälningar, hittade här på forumet vilka ställen jag skulle vända mig till. En del av mitt slutgiltiga val blev hur jag blev mottagen av kliniken och kirurgen när jag hade följdfrågor. Jag hade gärna valt specifika kirurger men det verkade som man bara fick ta de som var tillgängliga den dagen man kunde ha konsultationen. Recensioner om dom sökte jag på här efter jag bokade konsultationen.
Gilla
 profilbild

Britannia

Kvinna ·

03 dec, 2021

Hej, ursäkta om jag avbryter lite. Jag undrar var ni söker på ivo? Jag har bara ringt innan och frågar om leg och anmälningar pga inte hittat någon sökfunktion.
Gilla
 profilbild

RosVidÄlven

Kvinna ·

07 jan, 2022

Jag hittade en mail som jag skickade min förfrågan till!
Gilla
Community

Är du redo att påbörja din resa?

Bli medlem